Американският президент Доналд Тръмп иска да придвижи напред плана за налагането на нови, по-високи мита върху китайски внос на стойност 200 млрд. долара, веднага щом изтече периода на публичното му обсъждане следващата седмица. Това посочват шестима запознати пред Bloomberg.
Компаниите и обществеността разполагат с време до 6 септември да посочат коментарите си върху предложените налози, които покриват широк кръг от стоки – от селфи стикове до полупроводници. Президентът планира да въведе митата веднага щом този краен срок изтече, посочват запознатите.
Някои от източниците отбелязват, че Тръмп все още не е взел окончателното си решение и е възможно администрацията да активира налозите на няколко части. Досега САЩ са въвели мита върху китайски внос на обща стойност 50 млрд. долара, като Пекин отговори с реципрочни мерки.
Друг от възможните варианти е митата да бъдат обявени следващата седмица, но да влязат в сила по-нататък. Администрацията изчака близо три седмици, след като в средата на юни обяви, че налага мита върху китайски внос за 34 млрд. долара, преди ти да влязат в сила. Следващият пакет върху внос за 16 млрд. долара започна да се прилага от август.
Налозите върху стоки за 200 млрд. ще са най-големите досега и ще отбележат значително ескалиране на търговската война между САЩ и Китай – двете най-големи икономики в света. Това по всяка вероятност ще доведе до допълнително разстройване на международните финансови пазари, които през последните месеци са силно притеснени заради нарастващото напрежение.
От своя страна Пекин заплаши да отговори със свои мита върху американски внос за 60 млрд. долара.
Решението на Тръмп да придвижи напред плановете си идва след двудневни преговори между страните, които въпреки големите надежди постигнаха малък прогрес.
Решението съвпада и с период на надмощие на „ястребите“ в политиката срещу Китай в администрацията на президента. Един от тях – американският търговски представител Робърт Лайтхайзър, е отговорен за една от най-големите победи на администрацията, успявайки да сключи двустранно търговско споразумение с Мексико, което да замени NAFTA. Сделката беше обявена в понеделник, като до края на седмицата се очаква към нея да се присъедини и Канада.
Вземането на решения около поредния кръг от увеличаване на митата върху китайския внос предизвика и разгорещени дебати във Вашингтон, поставяйки едни срещу други някои от ключовите фигури в администрацията на Доналд Тръмп. от една страна Лайтхайзър и търговският съветник на Белия дом Питър Наваро настояват за бързи действия, а финансовият министър Стивън Манучин и икономическият съветник на президентството Лари Къдлот искат повече време за взимане на решения.


Рубио: България беше сред полезните за САЩ съюзници в НАТО по време на войната с Иран
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Квантови сензори в Космоса ще са следващата революция в прогнозата за времето
В. Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Нов украински прехващач може да подсили отбраната на Европа
DARA и "Бангаранга" са на финал на Евровизия
Денисиньо е новият шампион на Hell’s Kitchen, грабна 50 000 евро
Еврото, цените и властта: Накъде върви държавната намеса?
Сериалът "Тед Ласо" променил живота на Хада Уодингам
преди 7 години Тръмп придвижва напред плана за мита върху китайски внос за 200 млрд. долара Доларът има не толкова петролно покритие, колкото стоково. Китайско стоково покритие. За десетилетия Тръмплина каза, че са загубили к'ъде 60 000 завода. Де ще се дене покритието и толкова ли лесно се отватят нови модерни 60 000 завода.Янките сигурно са изтрещелли!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар