Азиатските фондови борси регистрираха повишения в сряда, докато инвеститорите следят внимателно развитието на търговската война между САЩ и Китай след неотдавнашната ескалация на напрежението, съобщава CNBC.
В континенталната част на Китай показателят Shanghai composite прибави 1,35% към стойността си, а Shenzhen component – 1,86%.
На борсата в Хонконг индексът Hang Seng обаче се понижи с 0,3%.
Бенчмаркът на сините чипове в Япония Nikkei 225 се придвижи на зелена територия с 0,96%, а акциите на Softbank Group поскъпнаха с 2,42%. Измерителят Topix нарасна с 0,79%.
В Южна Корея Kospi се повиши с 0,43%, като производителят на чипове SK Hynix отчете ръст в цената на книжата си с 1,67%.
Австралийският индекс S&P/ASX 200 напредна с 0,48%.
Във фокуса на инвеститорите е по-нататъшното развитие на продължаващата търговска война между Пекин и Вашингтон. Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви в понеделник, че Китай е изразил готовност да се върне на масата за преговори.
Говорител на китайското външно министерство обаче каза, че не знае да е имало телефонно обаждане, в което страната да е изразила желание за преговори. Главният редактор на Global Times Ху Сидзин пък написа в Twitter, че преговарящи от двете страни не са разговаряли по телефона. „Китай не е променил позицията си. Китай няма да се огъне пред американския натиск“, допълни той.
Всичко това се случва след поредица от размяна на мита между двете страни.
„Продължаващата ескалация на напрежението прави сделката все по-малко вероятна в близко бъдеще“, коментира Тапас Стрикланд, икономист от National Australia Bank.
„Президентът на САЩ казва едно нещо в петък, а днес друго. Моят съвет към хората е да останат спокойни и да не четат всеки коментар. Ще видим много възходи и падения и много движения напред и назад преди постигането на сделка“, смята Клейт Уилямс, партньор в Akin Group.


Куриер де Балкан: България блести на международната сцена с Джирото и победа на Евровизия
Голяма бяла акула е заснета в централната част на Средиземно море
Световните конфликти достигнаха връх през 2025 г.
Директорът на „Евровизия“ : България впечатли с изключително бързата реакция на институциите
Зеленски пред „Гардиън“: Русия губи инициативата, а войната постепенно се обръща в полза на Украйна
Петте елемента в изграждането на учителя: Липсата на една брънка скъсва веригата
Великобритания трудно ще възстанови щетите от Brexit върху икономиката си
Износът и вносът на Китай скочиха през май благодарение на AI
Поръчките на петролни супертанкери надминаха рекорда от 2008 г.
Бунтът срещу центровете за данни заплашва бъдещето на AI
Една грешка създаде златните джанти на Subaru
Изкуственият интелект на TikTok вече е в 7 милиона коли
Новото Audi Q7 – само дизел, Matrix LED и три окачвания по избор
Защо фабричните гуми са различни от тези, които си купувате от магазина
BYD се включи в атаката срещу Ferrari
Полицията проверява незаконна помпена станция за над 500 000 лв. на яз. "Студен кладенец"
Приятелите на Джей Ло се надяват тя да даде шанс на Брет Голдстин
Диетата MIND: Шест храни за здрав мозък
Защитиха пътя към резиденцията на Путин във Валдай с мрежи против дронове