През следващите пет години Китай ще заложи на алтернативните горива като част от плана за намаляване на въглеродните емисии, но въглищата засега ще останат незасегнати в енергийния микс на страната. Това съобщава Ройтерс, след като правителството представи идеите си за развитие пред китайския парламент.
Китай ще заложи на нови ядрени мощности и планира да има инсталирани общо 70 гигавата до 2025 година. Вписано е ускоряване на проекти за соларни и вятърни паркове, както и производство на енергия от биомаса.
Целта е около 20% от потребяваната в Китай да бъде от алтернативи на изкопаемите горива.
В предходния петгодишен план Пекин също имаше цел за добавяне на нови ядрени реактори и предвиждаше да има 58 гигавата инсталирана мощност, но не изпълни тази своя цел заради мораториум върху новото строителство, което забави строителството на реактори от трето поколение.
Китай е най-големият енергиен потребител в световен мащаб. В края на 2020 година се включи към заявките за въглеродна неутралност, но постави цел за това до 2060 година, а не както повечето развити икономики - до 2050 г.
Страната обаче се стреми да търси баланса за постигането на тези екологични цели и защитата на икономиката си, посочват още от Ройтерс.
Като помощен елемент в плановете за прехода към алтернативните горива се включват още и неконвенционални проекти на петрол и природен газ. На този етап не се предвижда забрана за строителство на въглищни централи.


Варна отбеляза 135 години от рождението на контраадмирал Иван Вариклечков
Асен Василев: Когато Гълъб Донев говори за „реалността", явно има предвид някаква паралелна реалност
Военният министър: България ще похарчи близо 2.7 милиарда за отбрана
Експлозии в Дамаск близо до хотела на Макрон
ПСК “Черно море” с бронзова купа на държавното в Пловдив
$2 трлн в надпреварата за преднина на бойното поле
Aramco се опитва да си върне клиентите от Азия
Рюте: Да накараме парите да заработят
Трета гореща вълна заплашва Европа с пожари и по-високи цени на тока
В. Ботев: AI регулациите пречат, но и помагат на Европа
Какво се поврежда най-често в колата при летните пътувания
Парадокс - ЕС унищожи евтините коли, а сега иска да ги върне
Камион почиства пътища в Китай с 80 км/ч
Следващото Bentley ще бъде само на ток и ще се казва Torcal
Какво ни казват странните шумове от колата
Кучета обезобразиха жена в Самоков, собственикът е задържан
Теменужка Петкова за "Боташ": Отново се постигат някакви договорки на тъмно
Бъди LIVE с Dnes.bg: Ясен е печелившият в играта с билети за Aniventure Comic Con
Казуса "Петрохан": Майката на Калушев отказва да продаде хижата на БТС
Мирчев: Какво е обещано на Турция, за да бъде замразен договорът с "Боташ"?