Китайският фонд „Пътят на коприната“ и саудитската „Hassana Investment Co.“ се присъединиха към група, инвестираща 12,4 млрд. долара в нефтопроводите на Saudi Aramco, съобщава Bloomberg.
Консорциумът, воден от американската фирма EIG Global Energy Partners LLC, вече е сключил сделка за придобиване на 49% дял от Aramco Oil Pipelines Co., ново дъщерно дружество, съобщават от консорциума.
Групата включва държавния фонд за инвестиции на Абу Даби Mubadala Investment Co. и Samsung Asset Management.
Абу Даби е столицата на Обединените арабски емирства и заедно със Саудитска Арабия е ключов член на Организацията на страните износители на петрол (ОПЕК).
Дъщерното дружество ще има права за 25-годишни тарифни плащания за петрол, транспортиран през тръбопроводната мрежа на Aramco. Компанията ще запази собствеността върху останалите 51% от акциите.
Aramco може да се надява да събере пари от подобна структурирана сделка за своите тръбопроводи като част от план за продажба на несъществени активи, казват запознати. Средствата биха помогнали на компанията да поддържа годишен дивидент от 75 млрд. долара, повечето от които отиват при правителството.


КЗП осъществява изключително засилен контрол в защита на потребителите заради еврото
Трудният въпрос какво е необходимо, за да прекрати Путин военните действия в Украйна
Варна е областта с най-много социални предприятия в страната
Какво ще бъде времето във вторник?
Шести ден Румъния протестира
Руският петрол се продава с "най-голяма" отстъпка в Китай след санкциите
ЕС: Китай започва издаване на общи лицензи за редкоземни елементи
Warner Bros. е гръмкият финал на сделки за $4,5 трилиона
Компанията зад Roomba обяви фалит и ще бъде свалена от борсата
Фоули: Долар-йена може да е много вълнуваща двойка
Кой печели и кой губи на българския пазар през 2025
Шофьорка обърка педалите и скочи в пълен с хора басейн
Jeep Wrangler получи специална версия
Как Tesla печели невидимата война срещу шума
Пет коли, в които да инвестирате догодина
Героят от Бонди, който изтръгна оръжието на нападателя: Бих го направил пак ВИДЕО
Русия определи пънк групата "Пуси райът" за екстремистка организация
МОСВ следи качеството на морските води край Ахтопол
Европейската прокуратура поиска имунитета на Илхан Кючюк
"Спаси София" предлага спешни промени в Изборния кодекс