Wall Street успя да отбележи чувствителен ръст при търговията във вторник. След като положителните данни за икономиката на Япония и Китай окрилиха европейските индекси, данни и за щатската икономика се погрижиха за оптимизъм на борсата.
Промишленият индекс Dow Jones се повиши с 1% до 12 076 пункта, по-широкообхватният индекс S&P-500 прибави към себе си 1,26% до 1287 пункта, а индексът на високотехнологичните дружества Nasdaq нарасна с 26 пункта или 1,48% до 2678 пункта.
Продажбите на дребно в САЩ са се понижили с 0,2 на сто през май, а анализаторите очакваха по-силен спад. Изтеглянето на стимулиращи програми и нарушенията в доставките заради кризата в Япония са довели до намаляване на продажбите на автомобили с 2,9%.
На високо търсене се радваха акциите на търговските дружества. Книжата на Home Depot поскъпнаха с 3,7% до 34,75 долара, а тези на Caterpillar – с 2,5% до 97,86 долара.
Акциите на компаниите от енергийния сектор и суровините също отбелязаха ръст благодарение на поскъпването на петрола. Книжата на Chevron добавиха 1,7% към стойността си до 100,60 долара, а тези на Exxon Mobil - 1,5% до 80,38 долара. Alcoa също отчете ръст – с 2,1% до 15,41 долара.
Във фокуса на търговията попаднаха акции на американската верига за продажба на електроника Best Buy, които отбелязаха ръст от 4,5% вследствие на по-добри от очакванията финансови данни за първото тримесече. Приходите са достигнали 10,94 млрд. долара - с 1% повече от същия период на миналата година. При нетната печалба обаче е регистриран спад до 136 млн. долара, или 35 цента на акция. Анализатори очакваха малко по-слаб резултат - 33 цента за акция и приходи в размер на 10,70 млрд. долара.
Финансови данни предостави и софтуерната компания FactSet Research Systems, която успя да оправдае очакванията на инвеститорите за третото тримесечие. Въпреки това акциите поевтиняха с 4,2%.
Компанията за рент-а-кар Avis Budget ще си купи обратно европейското поделение за около 1 млрд. евро 25 години, след като го продаде. Avis предлага по 315 пенса за всяка акция на котираната в Лондон Avis Europe. Това е с 60% по-скъпа цена от постигната на борсата вчера. Сделката ще е на стойност 676 млн. британски паунда. Инвеститорите възнаградиха новината с ръст на акциите на Avis Budget със 7,6%.
Доста търгувани бяха и акциите на General Mills. Производителят на храни потвърди днес прогнозите си за печалба през текущата фискална година. Книжата затвориха сесията с ръст от 0,5%.
Доста търсени бяха и акциите на JCPenney заради спекулациите, че мениджърът на Apple Рон Джонсън може да стане нейният нов изпълнителен директор. Книжата на JCPenney поскъпнаха със 17,5%.


Катастрофа затруднява движението по АМ „Хемус“ в посока Варна
S&P Global Ratings повиши перспективата пред рейтинга на България
В неделя: Затварят основни булеварди заради провеждането на маратон "Варна"
Отстранената от Кьовеши Теодора Георгиева съди България в Страсбург
България или Гърция - къде пазарът излиза по-евтино
Компания за AI чипове набра $5,55 млрд. в най-голямото IPO за годината
Шефът на ЦРУ посещава Куба - нов знак за разочарованието на САЩ от преговорите
Си и Тръмп показаха единство за Иран и Ормуз, но не и решения
Никола Янков: Новото правителство може да пропилее репутационния бонус от еврото
ОАЕ ще удвоят капацитета си за износ на петрол извън Ормузкия проток до 2027 г.
Защо класическите Citroen-и нямат стандартен педал за спирачка
Ето я най-новата марка на BMW
Новият VW ID. Polo GTI - над 220 к.с. и 420 км пробег
Ето как новият модел на BYD върви на три колела
Музеен експонат отнесе глоба за превишена скорост
Тревожност и недоверие: Българското общество все по-често се разделя
Отстранената от европрокуратурата Теодора Георгиева съди България в Страсбург
Бългapcĸата oтбpaнитeлнa пpoмишлeнocт е в Toп 10 в Югoизтoчнa Eвpoпa
Мерките срещу инфлацията са съмнителни, ще доведат до скок на цените
Дейвид Бекъм е първият спортист милиардер във Великобритания
преди 14 години Дау 12к .....надмина и че задмина - Да ва и льохманите ..... графики за вас няма ли ва ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години къв балон цял зепелин е ве4е ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години 3-тия по големина след златото И долара! :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Това е балон !!! Огромен балон !!!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар