IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

САЩ наложиха драконовски мита за китайската стомана

Решението идва на фона на жалба от 2015 г. от пет големи производителя на стомана в САЩ, според които Китай продава на дъмпингови цени

20:21 | 18.05.16 г. 14
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Съединените американски щати решиха да наложат огромни мита за някои видове стомана, внос от Китай. Министерството на търговията във Вашингтон смята за доказано, че китайските производители предлагат стоманата си на пазарите на дъмпингови цени. Ето защо митото за студено валцуваната плоска стомана от Китай вече ще бъде 256,4%, а антидъмпинговото – 266%. За японската стомана митото ще е 71%, съобщава Financial Times. Тези видове стомана се използват преди всичко в строителството и в автомобилната промишленост. 

Решението идва на фона на жалба от 2015 г. от пет големи производителя на стомана в САЩ - United States Steel, AK Steel Corp, ArcelorMittal USA, Nucor Corp и Steel Dynamics Inc, според които чуждите компании продават стомана на нечестно ниски цени, което е довело до съкращаването на 12 хил. работници през миналата година.

Междувременно и Европа разследва китайския внос, но и този от Русия. ЕК вече наложи санкции на някои производители от Китай, Русия, Япония и САЩ. Причината са жалби на европейски производители, които са изправени пред трудности заради евтиния внос от Далечния Изток.

Стоманената индустрия както в САЩ, така и в Европа се опасяват от прекалено висок внос от Китай, въпреки че потребителските индустрии (от автомобилната до строителната) биха спечелили от по-евтината стомана. Освен това много политици в САЩ обвиняват Пекин и за изкуственото обезценяване на китайската валута с цел насърчаване на износа.

През 2015 г. САЩ са внесли студено валцувана стомана за около 272 млн. долара от Китай и за 139 млн. долара от Япония. Акциите на американските стоманени производители се повишиха, след като през март бяха обявени първоначалните антидъмпингови мита. Крайното решение на Търговския департамент от май предвижда и още по-високи антисубсидни мита.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:27 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от САЩ виж още

Коментари

3
rate up comment 6 rate down comment 9
michaelis12
преди 7 години
чудно само Япония от къде ше я вземе тая стомана, поне там ресурси бол разбираш ли .... :)) Са е ред и на руснаците да им боднат едни мааааалко по-височки цени на стоманата за Сашш па нека си "внасят" от Япония и от Европа .... а да видиме са икономика с ресурси ли се прай или с въшки :)) От своя страна жълтите може да ги треснат Сашш с пшеницата и царевицата и Cargill ше увиснат барабар с Monsantoto .... :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 10 rate down comment 11
michaelis12
преди 7 години
глобализацията и "свободната търговия" ... WTO дет Сашовците си го измислиха сами си го набодоха .... нямат шанс да се конкурират с жълтурите просто нямат никакъв шанс ...... :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 15 rate down comment 8
Атанасио
преди 7 години
Китай просто има евтина работна ръка и държ.банки и мисли в голям мащаб и затова стоманата е евтина САЩ са изобретили протекционизма, а не свободната търговия - http://obshtestvo.net/малко-известни-факти-за-икономиката-п/тоест умишлено налагаха свободната търговия знаейки ,че развиващите се държави не могат да им бъдат конкуренция и проф.Иван Ангелов го обяснява прекрасно ''Според експерти на Световната банка, за слабо развитите страни са допустими защитни мита максимум до 20%. Американски и европейски учени твърдят, че са необходими по-високи мита, вносни квоти или субсидии, защото разликата в производителността между слабо развитите и високо развитите страни сега е много по-голяма от 20% ... - http://***.iki.bas.bg/english/CVita/angelov/No248.htm ТОЕСТ ПАК МИНАВАТ КЪМ ПРОТЕКЦИОНИЗМА и валутните войни са отделна тема
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още