Търговията на фондовите борси в САЩ започва с понижения в сряда, като подемът след победата на Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ изглежда губи инерция, съобщава CNBC.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average се понижава с близо 50 пункта и може и да прекрати седемдневната печеливша серия. Акциите на Goldman Sachs натежават най-много на измерителя в началото на сесията.
Широкият индекс S&P 500 записва спад от около 0,15%, като финансовият сектор се понижава с 1,4 на сто и повежда секторите, които се търгуват на червена територия.
Технологичният бенчмарк Nasdaq се повишава с 0,32% в началото на търговията.
„Фондовият пазар е изправен пред корекция и имаме два фактора: долар ъти нарастващата доходност по облигациите“, коментира анализаторът Питър Кардийо. „Ако погледнете доходността на 10-годишните облигации, тя доближава 2,5% и в някакъв момент това ще попречи на акциите да поскъпват много“, допълва той.
CNBC посочва, че доходността по облигациите, акциите и доларът отчетоха големи повишения предвид перспективите за икономически политики, насърчаващи растежа на САЩ.
Доходността по 10-годишните държавни облигации е 2,2%, а тази по 2-годишните – 1%.
В сферата на макроикономиката производствената инфлация в САЩ остава нулева през октомври, след като предходния месец цените се повишиха с 0,3%.
Индустриалното производство също остава без промяна през десетия месец на годината.
Същевременно подадените искания за отпускане на ипотечни кредити се понижават с 9% през изминалата седмица спрямо предходната, сочат сезонно изгладени данни на Асоциацията на банките, които отпускат жилищни кредити. На годишна база се наблюдава ръст от 12%.
Администрацията за енергийна информация на САЩ съобщи, че петролните резерви през изминалата седмица са се повишили с 5,3 млн. барела.
И двата бенчмаркови сорта – американският лек суров петрол WTI и европейският сорт Брент – поевтиняват с 0,6% до съответно 45,50 долара и 46,66 долара за барел.
Златото поскъпва с 0,10% до 1 225,75 долара за тройунция
Едно евро се обменя за 1,0701 долара, а курсът на йената е 109,27 йени за долар.
*Данните са актуални към 17:40 часа българско време.


Хороскоп за 10 декември 2025
Задържаха двама варненци, незаонно проникнали в автомобил
Мачовете по ТВ днес (9 декември)
Спипаха варненец с 2,3 промила зад волана по обяд
Без ток във Варна на 9 декември 2025
Ford и Renault ще произвеждат заедно евтини електромобили в Европа
Петролът записа най-големия спад от три седмици с фокус върху пренасищането
Инвеститорите в биткойн ETF на BlackRock дойдоха късно на крипто партито
Какво показват опаковките за нивото на вашия бизнес?
САЩ подкрепят плана на Ирак да прехвърли находище на "Лукойл" на американска фирма
Продажбите на любимите на Европа премиум седани се сриват
Защо Golf IV е най-смелият инженерен експеримент на VW
BMW започна битка с пияните шофьори
Германия със сериозна подкрепа за електромобилите
Пет от най-странните жабки в серийни автомобили
Хампарцумян: Сегашният кабинет няма да изкара пълен мандат
Проф. Кантарджиев: Сега е моментът да вземаме повече витамини
Синът на заместник-кмет на Харков е жестоко убит и изгорен във Виена
Средният осигурителен доход за октомври е 1879,58 лв.
"Битка след битка" с Ди Каприо и Шон Пен с 9 номинации за "Златен глобус"
преди 9 години Ама вие какво сте очаквали? По мои спомени до сега не е имало президент в историята на САЩ при чийто мандат индексите да са вървели неотклонно само в една посока. Доналд Тръмп, поне според мен няма да направи изключение в това направление. Ще има много възходи и падения по време на управлението му и повечето от тях ни най-малко няма да бъдат свързани с това, че именно той е президент. Неговата власт не е чак толкова голяма, да не говорим, че даже още не е встъпил в длъжност. Хайде моля ви се поне да го изчакаме да започне да управлява. Защото за резултатите от управлението му ще можем да си говорим най-рано догодина по това време. Защото в момента не просто поставяме каруцата пред коня, ами сме я сложили и на един километър пред коня. И не правим анализи, а само си гадаем отговор Сигнализирай за неуместен коментар