Акциите на американските фондови борси се търгуват със спадове, съобщава CNBC. Пониженията отразяват разочарованието на инвеститорите от първата пресконференция на Доналд Тръмп, която се проведе в сряда.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average записа спад от 145 пункта, като Goldman Sachs натежава най-много.
Широкият измерител S&P 500 изтри около 0,9% от стойността си, като най-незадоволително се представят секторите на информационните технологии и финансовите компании.
Технологичният бенчмарк Nasdaq се понижава с над 1%.
„Пресконференцията на Доналд Тръмп от сряда не беше нещото, което инвеститорите искаха да чуят: реторика за протекционизъм без особено приятелско отношение към пазарите“, казва Крег Ерлам, старши пазарен анализатор в Oanda.
Тръмп нападна фармацевтичната индустрия и това прати акциите на биотехнологичните и здравните компании на червена територия. Освен това новоизбраният президент не предостави детайли за ключовите си политики: данъчна реформа, дерегулация в някои сектори и фискални стимули.
Т.нар. активи убежища като златото поскъпнаха и ценният метал се търгува на ниво 1 202,85 долара за тройунция.
Американският лек суров петрол WTI поскъпва с 1,4% до 52,98 долара за барел, а европейският бенчмарк Брент добавя 1,65% към стойността си до 56,01 долара за барел.
В сферата на макроикономиката заявките за помощи при безработица се повишиха леко - с 10 хил. до сезонно изгладени 247 хил. през седмицата, приключила на 7 януари.
Доларът поевтиня, като едно евро се обменя за 1,0659 долара, а курсът на йената е 113,93 йени за долар.
По-късно днес се очаква изказване на Джеймс Булард, председател на Федералния резерв на САЩ за Сейнт Луис, както и на Робърт Каплан, председател на Фед за Далас. След това изказване ще има и Джанет Йелън, която е председател на институцията.
*Данните са актуални към 18:15 часа българско време.


Без ток във Варна на 8 декември 2025
Мачовете по ТВ днес (8 декември)
Виц на деня - 8 декември
Евакуират четирима моряци от заседналия край Ахтопол танкер
Времето във Варна на 8 декември 2025
OpenAI се превръща от спасител на фондовия пазар в бреме
Търговският излишък на Китай надхвърли $1 трилион след възстановяване на износа
От 2600% печалба до 86% унищожение: най-горещата крипто сделка се срина
Търговците на облигации не се поддават на по-ниските лихви на Фед
Бъдещето на AI звучи като ехо от миналото на железниците в Дивия Запад
Новият Mercedes-Benz GLB получи радикален дизайн и технологии
Как да използваме Google Maps без интернет
Repsol направи розово гориво за всички автомобили
Ландо Норис е новият шампион във Формула 1
Кризата във VW зачеркна два основни модела
Трима души са загинали в катастрофи за денонощието
Буруджиева: Истинският икономически протестен потенциал още не е излязъл
Опера на Мориконе се появи на бял свят 30 г. след написването й
Два труса поред стреснаха Турция
преди 8 години Доналд патока се посра отговор Сигнализирай за неуместен коментар