Американският президент Доналд Тръмп изрази увереност, че Китай ще премахне търговските си бариери и ще бъде постигнато споразумение между двете страни, за да се избегне търговска война помежду им, съобщиха световните агенции, цитирани от БТА.
„Китай ще премахне търговските си бариери, понеже това е правилното решение. Налозите ще станат реципрочни и ще бъде постигнато споразумение за интелектуалната собственост. Велико бъдеще за двете страни!“, написа в Twitter американският президент.
Съобщението му обаче не обяснява защо той е оптимистично настроен за решаването на изострящия се търговски конфликт между двете най-големи икономики в света, отбелязва Асошиейтед прес.
Тръмп също така посочва в съобщението, че той и президентът на Китай Си Цзинпин винаги ще бъдат приятели "без значение какво се случва със спора ни в търговията."
President Xi and I will always be friends, no matter what happens with our dispute on trade. China will take down its Trade Barriers because it is the right thing to do. Taxes will become Reciprocal & a deal will be made on Intellectual Property. Great future for both countries!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 8 април 2018 г.
Тръмп подписа на 22 март меморандум, който предвижда прилагането на мерки срещу нечестната, според Вашингтон, търговска политика на Пекин. Той поръча на постоянния търговски представител на САЩ Робърт Лайтизър в срок от 15 дни да разгледа възможността за въвеждането на мита за определени категории продукти от Китай, както и да изготви списък с тези стоки. Президентът поръча на финансовия министър Стивън Манучин в срок от 60 дни да даде предложения за ограничения на инвестициите на Китай в американски компании.
Меморандумът бе подготвен, след като Лайтхайзър уведоми Тръмп за резултатите от разследване за предполагаеми нарушения на Китай относно правата върху интелектуална собственост на американски компании. Пекин отхвърля обвиненията.
От 2 април Китай въведе мита в размер на 25% за 128 стоки, внасяни от САЩ, включително плодове и свинско. Така Пекин отговори на наложените от САЩ допълнителни ограничения върху вноса на стомана и алуминий.


Евакуацията невъзможна! Лошото време държи в капан екипажа на танкера, заседнал край Ахтопол
Среднощни сметки: МФ публикува новия проектобюджет в полунощ
Сериозен ръст на случаите на варицела във Варна
Община Варна награди най-изявените доброволци за 2025 година
Тръгна петиция против отдаването на кортовете в "Чайка" на частни клубове
ChatGPT държи лидерството пред Google Gemini
Европа е изправена пред най-трудния момент в опитите си да избегне разрив със САЩ
Украйна и САЩ с „рамково споразумение“, но преговорите продължават
Дейвид Бут: Хората не вярват особено на алгоритмите
Дейвид Бут: Трендът е към услуги срещу такса, вместо комисионна
Новото AUDI E7X изобщо не прилича на... Audi
Мercedes реши близкото бъдеще на G-Class
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Масирана атака: Руски дронове и ракети поразиха жп възел край Киев
Тома Биков: Протестът помогна парадоксално на ГЕРБ
Рецептата Dnes: Пълнена скумрия с орехи за Никулден
Ген. Атанасов: Ако този вот на недоверие не мине, ще се усилят протестите
Мирослав Великов победи в "Игри на волята", грабна чек за 100 000 лв.
преди 7 години Истината е, че САЩ не искат да късат с никого. Напротив те искат да са "лидер" на всеки един. За да си "лидер" на някого нали се сещаш, че трябва да си в "много близки" отношения с него. Получава се така, че САЩ всъщност пердашат тези, които искат да скъсат с тях. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Нали имаш идея какви ще са последствията ако наистина САЩ скъса с Китай? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Вярно политическата вйна с Русия се водеше от преди него. Той само я продължи още по-безкомпромисно. А колкото до туитовете му - ако каже, че се харесва с някого, това значи че скоро ще скъса с него. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Явно Тръмп бърза да направи САЩ велики отново. За малко повече от година започна две войни - икономическа с Китай и политическа (за сега) с Русия. Дали защото просто си е нетърпелив и иска всичко да става веднага или бърза защото после ще е късно? отговор Сигнализирай за неуместен коментар