Президентът на САЩ Доналд Тръмп посочи Европейския съюз като "враг" на САЩ в интервю, дадено дни след спорната среща със съюзниците си от НАТО, но един от топ европейски официални представители заяви, че това е "фалшива новина".
Коментарът на Тръмп, използвал обща дума - синоним на "враг" или "опонент", за да опише народите, които от поколения са считани за най-близките и най-важните съюзници на САЩ, продължава стръмната промяна на позицията на Тръмп в отношението му към европейските демокрации, коментира Bloomberg.
В интервюто си за американската телевизия CBS, държавният глава заяви, че гледа на Европейския съюз като на враг заради търговската му политика и отново нападна Германия, която е вдигнала бяло знаме пред Москва.
"Мисля, че имаме много неприятели. Мисля, че ЕС е неприятел, имайки предвид как постъпват с нас в търговията. На човек не би му и хрумнало за ЕС, но те са неприятел", каза Тръмп в интервю от своя голф-клуб в Шотландия, преди да замине за Хелзинки.
Русия е неприятел в някои аспекти. Китай е неприятел икономически. Със сигурност те са неприятели. Но това не значи, че са лоши. Означава, че са ни конкуренти", поясни президентът, като добави, че има "голям проблем с Германия", имайки предвид сделката за газопровода с Русия.
"Предполага се, че воюваш заради някого, а този някой дава милиарди долари на онзи, от когото го пазиш. Има много гняв заради факта, че Германия плаща на Русия милиарди долари".
"Мисля, че това е много лошо нещо за Германия. Какво, те да не би да развяват бяло знаме?", заяви още Тръмп.
Председателят на Европейския съвет Доналд Туск възрази на това малко по-късно, като написа в Twitter: "Америка и ЕС са най-добри приятели. Който казва, че сме врагове, разпространява фалшиви новини".


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Витанов: Няма да режем доходи, пенсии и майчински въпреки тежкото наследство
Олег Невзоров: Продължаваме да изпълняваме всички поети наши задължения, работим по проектите ни
Роднини на 11-те жертви станали свидетели на катастрофата с малък самолет край Нанси
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина
Няколко души пострадаха от мълния в увеселителен парк в Швеция


преди 7 години ЕС се вкара в мега брутален клъстер фък. Язък за войните и революциите през които мина Европа. Нищо не сме научили. Сърцераздирателната мелодрама на Меркел за съветската окупация още не беше приключила и Тръмп, който се преструваше че слуша, извади едно голямо дилдо и рече с раздразнение, "Стига приказки, действайте". отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Паpaнoидна пcихoза. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Меркел поне за това беше права: "...не може да се разчита по-вече на америка..." а думите на Тръмп са по-вече от красноречиви: ЕС е неприятел, врагът ЕС не иска да е зависим от американски компресиран и по-скъп газ а от по-евтиния руски газ... АМЕРИКА Е НЕКОНКУРЕНТНА!!!! затова е истерията на тръмп а враговете му са всички конкуренти...истерията му е израз на безсилие и стават все по-жалки. НЕКОНКУРЕНТНИ СА ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар