Председателят на Федералния резерв Джером Пауъл потвърди намерението на американската централна банка да насърчи „широкото и приобщаващо“ възстановяване на пазара на труда и да не вдига лихвените проценти твърде бързо, на база на страха от задаващата се инфлация, предава Ройтерс.
„Няма да вдигнем превантивно лихвените проценти, защото се страхуваме от възможно ускоряване на инфлацията. Ще изчакаме доказателства за реална инфлация или други дисбаланси“, коментира Пауъл по време на изслушване пред комисия към Камарата на представителите в Съединените щати.
Скорошните повишения на цените не подсказват за такова състояние на икономиката, което би изисквало по-високи лихвени проценти.
За определянето на предстоящата парична политика лидерът на Фед заяви, че централната банка ще се фокусира върху широк набор от статистически данни за пазара на труда, включително как се справят различните расови и други групи.
„Няма да гледаме само основните данни за безработицата“, заяви Пауъл. „Ще разгледаме всички видове мерки... Това е най-важното нещо, което можем да направим, за да гарантираме по-пълното споделяне на ползите от възстановяването".
Представителите на комисията притиснаха Пауъл за това как Фед балансира нарастващите инфлационни рискове с обещанието си да гарантира, че икономиката ще възстанови всички работни места, загубени от началото на коронавирусната пандемия.
„Имаме нестабилна заетост и по-висока инфлация“, коментира републиканецът от Охайо Джим Джордън, визирайки поставените от Конгреса цели на Фед за осигуряване на максимална заетост и стабилни цени.
Доскоро имаше малко забележим конфликт между тези цели. Но откакто Пауъл се яви за последно пред комисията през септември, прогнозата на централната банка за инфлацията се удвои. Прогнозата, публикувана от Фед миналата седмица, показа, че се очаква през 2021 г. цените да се увеличат с 3,4%, спрямо 1,7%, прогнозирани през миналия септември.
Междувременно ръстът на работните места е по-слаб от очакваното, а някои от колегите на Пауъл открито предполагат, че пандемията е накарала толкова много хора да се пенсионират, че може да е нереалистично да се мисли, че икономиката може да се върне до нивото на заетост отпреди кризата, преди Фед да има нужда да затегне паричната политика.
По думите на Пауъл ускоряването на инфлацията до 5% не е приемливо, но данните за заетостта и ценовият натиск се случват в необичайна обстановка – Covid кризата, ето защо Федералният резерв е „смирен“ в издаването на прогнози.


Отстраняват кмета на район "Одесос" ако се докаже злоупотреба с власт
Има избран изпълнител за доставка на подземните контейнери във Варна
От "Възраждане - Варна" са възмутени от българската песен на Евровизия
От "Активни потребители" поставят под въпрос ефекта от новите мерки срещу инфлацията
Корабът „Храбри" е на тестови ходови изпитания във Варненския залив и Черно море
Mythos може да е заплаха, но AI ускорява еволюцията на банковите услуги
Капитал има, но не и навик: защо българите рядко инвестират у нас
„Хелиос Марин“: Искаме да сме нещо като Tesla при яхтите
Цветан Цеков: Надценките по веригата държат храните у нас сред най-скъпите в ЕС
Китайците посрещнаха Тръмп с AI колажи и надежда за сътрудничество
Всяка десета кола e манипулирана – внимавайте с тези модели
Вижте кой ще внася автомобилите на Ebro в България
Китайци искат да правят електромобили с Maserati
Трик с пластилин почиства боята перфектно
Volkswagen отново отложи електрическия Golf
4.7 по Рихтер удари Централен Иран
Колко струва охраната на високопоставени лица
Бившата на Владимир Кличко разкри, че е бисексуална
Fibank осъществи най-значимото международно пласиране на българска банка с две емисии облигации на обща стойност от 310 млн. евро
Консултант по зависимости получи 2 г. затвор за смъртта на Матю Пери
преди 4 години Леле какво падение, финансовия гении Ердоган, познат с гениалната си теза, ча като вдигаш лихвите се увеличава инфлацията и я то и от ФЕД ядно са повярвали на тази теория и мислят сляпо да я следват, колко гениялно. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години ако вдигнат лихвите, как ще си плащат дълга- май това им е проблема... отговор Сигнализирай за неуместен коментар