Руди Джулиани – някога кмет на Ню Йорк и настоящ адвокат на бившия президент Доналд Тръмп, вече няма право да упражнява адвокатската професия на територията на щата, след като съд постанови, че той е изложил обществеността на риск, разпространявайки лъжи за президентските избори през 2020 г.
Лъжливите твърдения са били направени, за да се подсили тезата, че заради изборни измами победата на президентския вот е била „открадната“ от неговия клиент Доналд Тръмп., реши апелативен съд в Манхатан в четвъртък.
Това е поредният удар за 77-годишният бивш главен федерален прокурор и партньор в няколко големи правни кантори. Неговият дом и офисът му бяха обискирани от ФБР през април в рамките на федерално разследване срещу него.
Действията на Джулиани непосредствено са заплашили обществения интерес и „налагат временно отстраняване от адвокатска практика“, се казва в решението. „Тази държава е разкъсвана от продължаващи атаки срещу законността на изборите през 2020 г. и срещу нашия настоящ президент Джоузеф Р. Байдън“, се казва още в текста.
Байдън стана обект на редица призиви за постоянно отнемане на правомощията да прилага професията си след твърденията за измама на изборите и след атаките срещу Капитолия на 6 януари. Въпреки че настоящата възбрана не е равносилна на постоянно отнемане на правата, то в момента тече дисциплинарна процедура, посочиха от съда.
Мярката става факт на фона на продължаващото разследване срещу Джулиани от службата на главния прокурор в Манхатън, пост, който самият Джулиани заемаше през 80-те, заради евентуално незаконно лобиране пред администрацията на Тръмп от името на украинци за отзоваване на тогавашния посланик на САЩ в Украйна Мари Йованович.


Мотористи протестираха с шествие по два лъча във Варна
Конкурс на Обсерваторията във Варна е част от честванията по случай Международния ден на светлината
Дисципът на БФС обяви, че няма убедителни данни за расизъм на мача Черно море - Ботев
Варна предоставя спортната си база на клубове за 5 години
От понеделник две варненски линии минават на летни разписания
ОАЕ ще удвоят капацитета си за износ на петрол извън Ормузкия проток до 2027 г.
Honda и Nissan може да подновят разговорите за обединение
Печелившите и губещите от срещата на върха на Тръмп и Си Дзинпин в Пекин
Китайската икономика започва поредно тримесечие с дивергенция на растежа
MARA: Абонатите вече използват много повече токени от преди
Ето как новият модел на BYD върви на три колела
Музеен експонат отнесе глоба за превишена скорост
Цялата гама на MINI с 5 звезди от Euro NCAP
Провали ли се наистина електромобилът?
Zeekr стъпва на българския пазар с първи официален дилър
Модни тенденции за пролет/лято 2026
Майката на Дара: Усещането да гледам дъщеря си на "Евровизия" е неповторимо
Не е само до калории: как кортизолът влияе на коремните мазнини
4 лъжи, които ни държат в капана на нещастния брак
Фармацевтичното оръжие на Китай
преди 4 години Извадил е късмет,. че не са го пратили в лагер в "Гулаг" отговор Сигнализирай за неуместен коментар