Американските индекси завършиха търговията в понеделник с повишения, докато инвеститорите се подготвят за седмица, изпълнена с важни финансови отчети от големите технологични компании, пише CNBC.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average нарасна с 64,13 пункта, или 0,18%, до 35 741,15 пункта - пореден рекорд. Широкият индекс S&P 500 се повиши с 0,47% до собствен рекорден връх от 4566,48 пункта. Технологичният Nasdaq Composite се озова с 0,90% нагоре до 15 226,17 пункта, подкрепен от Tesla.
Цената на акциите на Tesla, която миналата седмица отчете рекордни приходи и печалба, нарасна с повече от 12%, благодарение на което пазарната капитализация на компанията премина границата от 1 трлн. долара. Това се случи, след като компанията Hertz, отдаваща автомобили под наем, обяви, че ще поръча 100 хил. превозни средства от Tesla.
Големият ръст на акциите на Tesla даде добър старт на седмицата за пазара, докато той навлиза в разгара на сезона на отчетите. Технологичните гиганти Alphabet, Microsoft, Amazon и Apple ще обявят финансовите си резултати през следващите дни, както и включените в Dow Caterpillar, Coca-Cola, Boeing и McDonald’s.
Цената на акциите на Facebook нарасна с 1,2%, след като по време на сутрешната търговия спадна. Apple също изтри по-ранните спадове и завърши деня почти без изменения.
Книжата на енергийните компании също поскъпнаха, след като фючърсите по американския лек суров петрол достигнаха 85 долара за барел. Цената на акциите на Exxon Mobil нарасна с близо 2%, а тази на Chevron – с 0,9%.
Wall Street имаше успешна изминала седмица, благодарение на силните корпоративни отчети. Dow нарасна с повече от 1% през периода, а в петък приключи търговията с рекорд. S&P 500 нарасна с 1,7%, като записа третата си поредна седмица на зелено. В петък широкият индекс удари исторически връх.
От 117-те компании от S&P 500, които вече са обявили резултатите си до този момент, 84% разкриха данни, които надминаха очакванията по данни на Refinitiv.
Навлизайки в последната седмица на октомври основните индекси регистрират големи ръстове за месеца. S&P 500 и Dow са нараснали с по повече от 5%, а Nasdaq Composite се е увеличил с 4,4% от началото на месеца.


Александър Везенков и Олимпиакос спечелиха баскетболната Евролига
Пет деца са припаднали по време на честването на 24 май в Русе
Четвърто място за Никола Цолов в Канада
Президентът Йотова: Изкуственият интелект няма да измести учителите
Хороскоп за 25 май 2026
Мъртвият милиардер, неговият син, и сагата, завладяла Испания
Отваряне на протока и ирански петрол: какво се очаква от сделката с Техеран
Игнорирайте срива на пазара на облигации на свой собствен риск
Европейското ухажване на Африка е възпрепятствано от колониалното минало
Липсата на европейски корпоративни гиганти не е по вина на ЕС
Глоба за спиране с двигателя - оказва се, че е възможно
Защо автомобилите нямат филтър за охладителната течност
Какво дразни собствениците на електромобили
В духа на B6: Volkswagen пуска Passat с пробег от 1500 км
Легенда на Формула 1 пострада при обир в дома му
Кой е банкерът, който иска да ограничи населението на Швейцария до 10 милиона?
Салах изигра последния си мач с "Ливърпул"
Кои са доходоносните професии и тези на бъдещето?
Руското посолство у нас: Днес почитаме създателите на първата славянска азбука
Намаляването на бюста става все по-популярна процедура