Основните щатски борсови индекси отчитат спадове на старта на редовната сесия, отразявайки тревогата сред инвеститорите относно ескалиращото напрежение между Русия и Украйна и продължаващите търкания на Москва със Запада, съобщава CNBC.
Бенчмаркът на сините чипове Dow Jones Industrial Average се понижава с 0,50% до 33 907,35 пункта.
Широкият измерител S&P 500 записва спад от 0,10% до 4344,55 пункта.
Технологичният показател Nasdaq Composite отчита понижение от 0,01% до 13 546,91 пункта.
Късно вечерта в понеделник руският държавен глава Владимир Путин признава самообявилите се "народни републики" в Донецк и Луганск за независими и подписа след изявлението си както укази за независимостта им, така и договори за взаимопомощ и сътрудничество с лидерите на ДНР и ЛНР Денис Пушилин и Леонид Пасечник.
Малко след това председателят на Европейския съвет Шарл Мишел и председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заявиха, че „най-категорично осъждат“ решението на руския президент Владимир Путин да признае независимостта на Донецката и Луганската народна република.
От своя страна украинският президент Володимир Зеленски обвини Русия в проваляне на усилията за мир и изключи каквито и да било териториални отстъпки в обръщение към нацията рано сутринта във вторник.
Британският премиер Борис Джонсън заяви през деня, че Великобритания ще наложи незабавно тежки икономически санкции върху Русия заради действията на руския президент.
щатски
На обяд Германия също реагира, като спря сертифицирането на газопровода "Северен поток 2". Канцлерът Олаф Шолц заяви, че е наредил на Министерството на икономиката да оттегли доклада за сигурността на доставките, който е необходим, за да се придвижи напред процесът на сертифициране на газопровода.
На Нюйоркската фондова борса акциите на Microsoft и Alphabet поскъпват съответно с 0,67% и 0,87%, докато тези на Apple поевтиняват с 0,61%.
Цената на акциите на Home Deport се понижава с над 6%, въпреки че печалбата на компанията надмина очакванията на анализаторите макар и с три цента.
При петролните компании книжата на ExxonMobil и Chevron поскъпват съответно с 0,67% и 0,8 на сто.
На облигационните пазари доходността по 10-годишните и 30-годишните американски държавни ценни книжа нараства съответно с до 1,946% о 2,251%.
Доларовият индекс, който измерва силата на американските пари спрямо шест конкурентни валути, отчита спад от 0,12% до 95,96 пункта.
На петролните пазари цената на международния бенчмарк Брент нараства с 0,55% до 95,91 долара за барел, докато тази на американския лек суров петрол WTI се увеличава с 1,21% до 92,17 долара за барел.
Златото поскъпва с 0,1% до 1901,70 долара за тройунция.
*Информацията е актуална към 17:40 ч. българско време.


30 души са задържани на протеста в София
Зафиров доволен от държавните институции
Костадинов: Това правителство пази турските интереси, не българските
Танкерът „Кайрос“ е в стабилно положение, предстои извеждането му на безопасно място
Училището за деца с нарушено зрение във Варна празнува РД с концерт
Забраната на социални медии в Австралия няма да спаси децата
Криптотърговците търсят допълнителна защита, тъй като отвличанията растат
Банковото финансиране за сектори със структурни проблеми у нас може да намалее
Шансът на българския бизнес е в иновации за по-ниски разходи за труд и енергия
Над 500 000 бягат от сблъсъка Тайланд-Камбоджа, Тръмп призовава за мир
Мъж паркира Ferrari на балкона си, за да разбере, че Виена не е Дубай
С кого ще се конкурира новата суперкола на Toyota
Основните прилики между класическото Renault 5 и новото ЕV
Блокче глина може да направи чудеса при почистване на автомобила
Citroen направи щур ван със спалня и киносалон
Българи се събраха и пред ЕП в Брюксел на протест
"Бъдеще в България": Когато се вземат решения, които компрометират нашето бъдеще, ние ще сме на площада СНИМКИ
САЩ искат да проверяват социалните мрежи на туристите 5 години назад
4 зодии навлизат в силен нов период след 10 декември
Хиляди пред НС: Искаме нашето мнение да има значение ВИДЕО