Водещите индекси на Wall Street завършват борсовата сесия във вторник със силни понижения на фона на притесненията на инвеститорите за икономическо забавяне, съобщава CNBC.
Технологичният измерител Nasdaq Composite изтри почти 4%, достигайки ново 52-седмично дъно на ниво от 12 490,74 пункта. Той потъна още по-надълбоко на меча територия, като вече е на 23% от последния си връх.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average се раздели с над 800 пункта (2,4%) до 33 240,51 пункта. Широкият измерител S&P 500 загуби 2,8% до 4175,19 пункта.
За април S&P 500 е назад със 7,8%, Nasdaq с 12,2%, а Dow с 4,2%.
Начело на пониженията във вторник бе технологичният сектор, като инвеститорите така и не изчакаха данните за Microsoft и Alphabet, които излизат след края на редовната търговия, опасявайки се от нови разочарования като това от Netflix по-рано през месеца.
Microsoft и Alphabet загубиха по над 3,5% от цената на книжата си. Тези на Meta, Amazon и Apple също завършиха на червено със съответно спад от 3,2%, 4,6% и 3,7%.
Акциите на Netflix поевтиняха с 5,5% и достигнаха няколкогодишно дъно. Миналата седмица капитализацията на компанията се понижи с 35%, след като тя съобщи за изненадващо намаление на абонатите си през първото тримесечие.
Притесненията за състоянието на световната икономика се увеличават. Инвеститорите са разтревожени заради новия пик на коронавируса в Китай. Що се отнася до войната в Украйна, руският външен министър Сергей Лавров предупреди за реален риск от ядрена война. На този фон инфлацията в САЩ намалява търсенето на стоки – от покупка на жилища до кецове.
Tesla, която има завод в Шанхай и разчита на Китай като водещ пазар на своите автомобили, бе най-големият губещ в рамките на Nasdaq Composite с понижение на цената от над 12%.
Друг голям губещ в Nasdaq Composite бяха и производителите на чипове. Книжата на Nvidia поевтиняха с 5,6%, а тези на AMD с над 6%.
Компаниите, свързани с икономическия растеж, също бяха ударени от разпродажбите. Компонентът на Dow 3M се раздели с 3% въпреки по-добрите от очаквано резултати в отчета за тримесечието. Компанията обаче предупреди за предстоящи възможни макроикономически и геополитически предизвикателства. Акциите на UPS също поевтиняха с 3,6% въпреки силните данни за тримесечието.
Други водещи индустриални имена също записаха понижения в цените на книжата си във вторник. General Electric изтри 10,4%, а Boeing 5%.
Банковите акции също имаха затруднения на фона на намаляващата доходност по американските държавни ценни книжа. Доходността по 10-годишните облигации се сви до под 2,8%, а тази по 30-годишните достигна 2,845%.
Книжата на Wells Fargo изтриха от цената си 2,8%, а тези на Bank of America 2,3%.
На стоковите пазари цената на петрола нарасна. Международният бенчмарк Брент прибави 3,1% към стойността си до 105,48 долара за барел, а американският сорт WTI 3,6% до 102,11 долара за барел.
Златото също поскъпна с 0,3% до 1902,4 долара за тройунция.