18 май 2012 г. се оказа голяма дата за американския технологичен гигант Facebook. На този ден социалната мрежа извърши своето първично публично предлагане (IPO), дебютирайки като публично дружество на Нюйоркската фондова борса. Компанията продаде 421,2 млн. акции по 38 долара само в първия ден.
Обръщайки се към историята на първичните публични предлагания обаче, листването на Facebook далеч не е най-голямото в глобален план. Всъщност интересен факт е, че трите най-големи IPO-та са извършени извън територията на САЩ.
Според данни на PricewaterhouseCoopers IPO-тата на фондовия пазар в Китай са набрани 284 млрд. юана (близо 47 млрд. долара) през 2012 г. Множество от предприятията в индустриалния сектор и сектора на потребителските стоки са се възползвали от финансиране чрез публично търгувани книжа в условията на криза.
Но първичните публични предлагания не са резултат на еднократен акт. Става дума за години работа и изграждане на добро лице пред света. И докато за някои компании IPO-то означава единствено вливане на свежа ликвидност, за други е въпрос на реализиране на дългосрочните им стратегии.


Винисиус Жуниор преподписа с Реал (Мадрид)
ЦСКА удари с 3:0 Макаби като гост
Тъжна вест! Почина голямо име в медицината
Златото стигна до 4295 долара за унция
Във Варна наградиха победителите в Спартакиадата на ВМС
Иран иска да забрани на кораби на САЩ, Израел да използват Ормузкия проток
Всеки сантиметър от Дунав е от значение за Сърбия и Румъния
Саудитска Арабия може да прекрати господството на хутите в Червено море
Shell, BP, Exxon: Големите петролни компании се готвят за по-ниски цени
Защо водещ търговец на желязна руда е под лупа
Германци доработиха Ferrari 12Cilindri Spider
Дори малко мръсотия върху джанта води до загуба на контрол
Защо старт-стоп бутонът изчезва от новите коли
Графити по цял свят разкриха Smart #2 преди премиерата му
Собственик на Hyundai Ioniq сам увеличи пробега и... багажника
Днес се прощаваме с журналиста и писател Димитър Шумналиев
Искандер и С-400 срещу изчерпваща се ПВО: Ново предизвикателство за Украйна
За наказание: Пратиха в “месомелачката” руски войник облечен в рокля (ВИДЕО 16+)
Китай тества Z-10 за опасни мисии: щурмовите хеликоптери тренират полети под радара
Как войните между Иран и Украйна се превърнаха в един енергиен шок
преди 12 години Alllloooo a Petrobras za 75 Mrd. $????? отговор Сигнализирай за неуместен коментар