Вторият кръг от преговорите между режима на Башар Асад и опозицията в рамките на мирната конференция “Женева-2” започва днес.
Участието на Националната коалиция в преговорите беше потвърдено от лидера на сирийската опозиция Ахмед Джарба, който подчерта, че тя има искреното намерение да поеме по пътя на политическото решение на конфликта в Сирия.
Джарба коментира, че опозицията е взела това решение, въпреки че по време на женевския процес са продължили убийствата с помощта на експлозиви във варели, които са били хвърляни по хората.
От своя страна представителите на сирийския режим също са готови отново да седнат на масата за преговори. Властите в Дамаск смятат, че дискусиите трябва да са насочени към прекратяването на тероризма. Опозицията пък настоява за формирането на преходно правителство, в което Башар Асад да не взема участие.
В първия етап на преговорите по време на конференцията едноседмичните дискусии започнаха с остри обвинения от двете страни, а лагерите останаха на първоначалните си позиции.
Въпреки че не се стигна до решение, властите в Дамаск решиха да направят хуманитарен жест. Двете страни постигнаха споразумение, че жените и децата трябва да напуснат обсадения град Хомс, а на цивилните граждани, оставащи там, ще бъде предоставена хуманитарна помощ.
ООН твърди, че помощта включва храна, медицински, санитарни материали и логистична подкрепа за 2500 души.
Пакетите достигат до нуждаещите се по-бавно от планираното заради престрелките в Хомс. Градът е наричан столица на революцията срещу режима, а сблъсъците забавят екипите на ООН и Червения полумесец.
Повече по темата вижте във видеото на Bulgaria On Air!


Куриер де Балкан: България блести на международната сцена с Джирото и победа на Евровизия
Голяма бяла акула е заснета в централната част на Средиземно море
Световните конфликти достигнаха връх през 2025 г.
Директорът на „Евровизия“ : България впечатли с изключително бързата реакция на институциите
Зеленски пред „Гардиън“: Русия губи инициативата, а войната постепенно се обръща в полза на Украйна
Лойд Остин: Едва ли Китай иска да превземе Тайван със сила
Кафри от JPMorgan: Цените на петрола са сбъркани
САЩ нанесоха удари по Иран след свалянето на американски хеликоптер
Петте елемента в изграждането на учителя: Липсата на една брънка скъсва веригата
Великобритания трудно ще възстанови щетите от Brexit върху икономиката си
Една грешка създаде златните джанти на Subaru
Изкуственият интелект на TikTok вече е в 7 милиона коли
Новото Audi Q7 – само дизел, Matrix LED и три окачвания по избор
Защо фабричните гуми са различни от тези, които си купувате от магазина
BYD се включи в атаката срещу Ferrari
Мъж уби жена си и се самоуби в присъствието на трите им деца
Само 3500 долара: новият украински прехващач на Shahed привлича внимание
Полицията проверява незаконна помпена станция за над 500 000 лв. на яз. "Студен кладенец"
Приятелите на Джей Ло се надяват тя да даде шанс на Брет Голдстин