Консерваторът Марио Абдо Бенитес спечели изборите за президент на Парагвай с 46% от гласовете, съобщи избирателната комисия след преброяване на 96 на сто от гласовете.
С победата на 46-годишния Марио Абдо Бенитес неговата партия „Колорадо“, която управлява Парагвай почти без прекъсване от 1947 г., запазва хегемонията си над властта, отбелязва AFP.
Левоцентристкият кандидат Ефраин Алегре получава 42,7 на сто от гласовете. Избирателната активност е 65%.
Право на глас имаха 4,2 милиона души, които гласуваха също за парламент и губернатори на 17-те области в Парагвай.
Изборите протекоха в атмосфера на общо недоволство срещу досегашния президент Орасио Картес, тютюнев магнат, който в мандата си заложи на икономически растеж, достигнал около 4%, благодарение на износа на соя, месо и електричество. Той обаче не успя да постигне напредък нито в борбата с бедността, нито с корупцията в Парагвай, класиран на 135-о място от 180 страни от „Прозрачност без граници“ в годишната класация на индекса за възприятие на корупцията.
След като гласува вчера, Картес призна, че в Парагвай "предстои да се свърши всичката работа: имаме социални дългове, недопустимо е с цялото ни богатство и със 7 милиона жители да имаме такова ниво на бедност".
"Марито", както наричат новия президент, обещава да реформира съдебната система и да продължи икономическата политика на предшественика си, добавя AFP.
БТА


Вижте кои са най-устойчивите на ръжда коли на старо
Спипаха поредния варненец с дрога
Арестуваха варненец, системно отказвал тестове за дрога на пътя
1500 души дойдоха на погребение.... на 12-годишен миниван
Градската елха във Варна грейна с тържествен концерт (СНИМКИ)
Може да видим връщане под 4000 долара за тройунция при златото
С новия дълг не се увеличава производителността, а пада върху младите
България с рекорден ръст на онлайн продажбите за Черния петък в Европа
Кой ще замести Хасет в Белия дом, ако стане шеф на Фед
Жизнено важната търговия на Русия с петрол в Индия е в упадък, но не и изчезнала
BMW превъртя играта: Тествахме новото iX3
Най-бързата кола на XX век беше продадена за над 25 милиона долара
Какви са основните проблеми на 1.2 TSI на Volkswagen
Топ 10 на най-устойчивите на ръжда коли на старо
Кога са изобретени електрическите прозорци
Нумерологична прогноза за 8 – 14 декември
Как Грузия се превърна в задната врата на Русия
Времето днес: Облачно и на места с превалявания от дъжд
Дакота Джонсън, Нина Добрев и Ана де Армас демонстрираха супер фигури в чернo
Как да преодолеем усещането, че не сме достатъчно добри?