Саудитска Арабия планира да изкопае канал, който да превърне Катар в остров.
Висш саудитски служител потвърждава плановете на Рияд да изкопае канал, разделящ Катар от континента, превръщайки го в остров, твърди DW. Катар е дипломатически изолиран от съседите си повече от година, припомня медията.
Съветник на саудитския принц Мохамед бин Салман потвърждава, че царството обмисля да изкопае канал покрай границата с Катарския полуостров, което ще го превърна в остров, предава AFP.
"Чакам с нетърпение подробностите за изпълнението на проекта за остров Салва - един велик исторически проект, който ще промени географията на региона", публикува Сауд ал-Кахани в Twitter в петък.
Плановете за изграждане на подобен канал се появиха за пръв път през април в новинарски уебсайт Sabq, който се счита за близък до саудитското кралско семейство. Коментарът на ал-Кахани обаче може да се счете за най-ясния до момента сигнал, че саудитският режим е сериозен по отношение на инициативата.
Твърди се, че оригиналният план предполага каналът да се простира на около 60 километра по протежение на катарската граница и да бъде с широчина около 200 метра.
Очаква се цената на проекта да достигне до 2,8 милиарда реала (750 милиона долара), а част от канала да приюти и съоръжение за ядрени отпадъци.
Други анализи, публикувани във вестник "Мека", показват, че пет неназовани строителни компании са били поканени да кандидатстват за проекта, като победителят ще бъде обявен през септември.
Проектът за канал на Саудитска Арабия бележи най-новата стресова точка между двете богати на петрол държави.
Саудитското кралство и неговите регионални съюзници - Обединените арабски емирства, Бахрейн и Египет - прекъснаха дипломатическите си и търговски връзки с Катар през юни 2017, обвинявайки го, че поддържа близки връзки с Иран и подкрепя различни терористични групи.
Доха отрича обвиненията и твърди, че бойкотът е опит да се наруши суверенитета на кралството.
След избухването на спора миналата година Катар се сблъска със затварянето на единствената си сухоземна граница, а жителите на Катар бяха изгонени от бойкотиращите я страни.
Държавна авиокомпания Qatar Airways също получи забранена да лети над въздушните пространства на съседите си.
Усилията за медиация от САЩ и Кувейт досега не успяха да разрешат дипломатическия спор.
Други подобни новини четете в сайта на Bloomberg TV Bulgaria


Демерджиев: Дойде времето българската прокуратура да покаже за кого работи
Андрей Гюров: Президентът Йотова трябва да свика КСНС
Публичното обсъждане на проектобюджета на Варна за 2026 г. ще се проведе на 25 август
Радев и Рюте: Всяко нападение над страна-членка на НАТО ще се третира категорично като атака срещу Алианса
Предстои основен ремонт на училище „Неофит Бозвели“ във Варна
Пекин предприе правни мерки срещу разследване на ЕС спрямо JD.com
Фърман: Вероятно ще останем с по-високи лихви
Хр. Тодоров: Важно е кой ще използва технологиите за произвеждане на стойност
Тръмп: Ако бях кмет, щях да искам да имам център за данни
Новините в развитие
Защо задната скорост може да вие като развалена прахосмукачка
7 култови спортни коли, които си отидоха без наследник
Как изглежда Toyota Prius, която минава по 20 000 км на месец
Германски производител е заплашен от милиард евро глоба
Renault ще запази физическите бутони, дори и да струват повече
Андрей Гюров призова президента да свика КСНС
Хората в Безмер са обезпокоени от иранската заплаха, но не готвят протести
Митничари откриха 600 гр. контрабандно злато на Малко Търново
Художник пресъздаде войната в Украйна в 50-метрова картина
преди 7 години Абе те и украинците щяха да правят Крим остров, ама не стигнаха лопатите май :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Това трябва да е саудитско арабски вариант на "стената с Мексико". отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Е бях чел всякакви простотии, но се надявам това да е фейк нюз. Ако не е, ще е нов връх на тъпотията по тия земи. Да налееш 1 Млрд (казват едно число, но тия проекти ги знаем - винаги излизат повече и то много) без никаква полза за теб... И то даже ти е във вреда ако решите да минете към "горещ" конфликт - няма да имат сухоземна граница да ги изнесат... отговор Сигнализирай за неуместен коментар