Китай и САЩ могат да останат в цикъла „конфликт и преговори“ до 2035 г., смята високопоставен анализатор от китайското правителство, според когото отношенията между двете страни ще се влошат още, преди да се подобрят, съобщава Bloomberg.
“През следващите години и двете страни ще тестват стратегическите си намерения и ще бъдат склонни към погрешни преценки, които ще затруднят търговските преговори”, коментира Джан Йеншън, главен изследовател в Китайския център за международен икономически обмен. Джан е работил преди това в Националната комисия за развитие и реформи.
„Най-трудният период ще бъде от 2021 г. до 2025 г., като може да има търкания в областите икономика, търговия, технологии и финанси“, каза още Джан Йеншън по време на брифинг. Според него Китай и САЩ могат да се насочат от „ирационално противопоставяне“ до „рационално сътрудничество“.
Китай използва поредица от петгодишни планове за определяне на икономическото си развитие и 2035 г. е годината, в която Пекин ще се треми да постигне „социалистическа модерницазия“. Тогава Китай би трябвало да се присъедини към редиците на най-иновативните страни в света според план, представен от президента Си Дзинпин.
Перспективите за бърза търговска сделка със САЩ обаче намаляха, след като преговорите забоксуваха по-рано този месец, а президентът Доналд Тръмп не веднъж се закани на китайските технологични фирми.
„Провалът на преговорите беше предизвикано от САЩ заради изискването им за незабавно предприемане на бързи промени в търговския баланс, структурни реформи и правни промени“, обясни още Джан Йеншън. По неговите думи нито една от тези промени не може да бъде реализирана в краткосрочен план.
Според друг анализатор от Китай враждебността на САЩ причинява дефицит на доверие, който влошава двустранните икономически отношения.