Световните разходи за отбрана отбелязаха нов рекорд, достигайки за първи път над 2 трлн. долара през 2021 г., показва доклад на Стокхолмския международен институт за изследване на мира (СИПРИ), цитиран от ДПА.
С отчитане на инфлацията, разходите за отбрана са нараснали с 0,7% миналата година, достигайки 2,113 трлн. долара, според публикувания в понеделник доклад. Това означава също, че глобалните разходи за отбрана са нараствали и през двете години, откакто светът бе засегнат от пандемията, съобщава БТА.
Повишаването на разходите за отбрана обаче не означава повишаване на дела им в световните разходи. Това се дължи на факта, че пандемията накара западни правителства да предоставят икономически стимули, които доведоха до бързо възстановяване на икономиките след първоначалния спад, провокиран от локдауните през 2020 година. Предвид ръста на по-широката икономика делът на разходите за отбрана дори е спаднал - с 0,1%, и вече се равнява на 2,2 процента от световния брутен вътрешен продукт (БВП).
Като номинална стойност обаче разходите за отбрана са нараснали с 6,1 процента, заяви Диего Лопеш да Силва, изследовател към програмата на СИПРИ за военните разходи и производството на оръжие.
Най-големи са разходите за отбрана на САЩ, Китай, Индия, Великобритания и Русия. Разходите на САЩ са спаднали от 3,7% от брутния вътрешен продукт (БВП) до 3,5% или 801 млрд. долара. Това включва спад на разходите за изследвания и развитие, но според СИПРИ Вашингтон изглежда все още набляга на "технологиите от следващо поколение".
В същото време руските военни разходи са нараснали с 2,9%, достигайки 65,9 млрд. долара. Това е трета поредна година на нарастване на разходите за отбрана, които вече представляват 4,1% от БВП на страната.
Повишаването на разходите е било подпомогнато от по-високите цени за руския износ на горива и е отбелязано в момент, когато Москва се е подготвяла за нашествие в Украйна, отбелязва ДПА.


Върнаха делото срещу Коцев на прокуратурата
Премахват дърво в лошо състояние в Морската градина
Два концерта през тази седмица затвърждават европейския облик на ММФ „Варненско лято“
„България Еър“ и Volt Premium Taxi с ново стратегическо партньорство за по-комфортно пътуване
Бивш вътрешен министър дава Демерджиев на Европейската прокуратура
Ал. Свердлов: Развитието на технологиите ще направи света неузнаваем след 5 г.
Петролът върви към най-големия тримесечен спад в цената от 2020 г.
Дигитална платформа помага да организираме плажния си ден
Ангелските инвеститори дават не само капитал, а и посока за растеж на стартъпите
АИКБ: Бюджетът има плюсове, но липсват реформи, а дефицитът е прекомерен
Xiaomi тества спортно купе с 2000 конски сили
Опасно за автомобилите гориво ще спасява Русия в кризата
Високите капаци на съвременните SUV са кошмарът на пешеходците
Jeep с нова стратегия в Европа - китайски флагман вместо американски
Waze дразни шофьорите с нестандартна функция
Николай Попов: ПТП мафията у нас се храни с кръвта по пътищата
Демерджиев намекна за връзка между фирмите за мантинели и Бойко Борисов
Postbank затвърди лидерската си позиция с 14-о поредно международно отличие от Global Custodian
Мъж преби съпругата си след скандал в Шумен
„България Еър“ и Volt Premium Taxi с ново стратегическо партньорство за по-комфортно пътуване