Металурзите от „Оловно-цинковия комплекс“ в Кърджали рано тази сутрин блокираха входа на предприятието с жива верига, потвърдиха от синдикат „Защита” пред националната телевизия.
Поводът за крайната мярка е намерението на френската банка „БНП Париба”, която е кредитор на завода, от днес да източва метала от една от индукционните пещи в комбината. Според металурзите това означава, че се пристъпва към ликвидация на предприятието. Техните искания са запазване на работните места и намиране на нов инвеститор.
По информация на синдиката банката вече е наела 15 напуснали предприятието металурзи, за да източат цинка от една от пещите срещу 100 лева на човек, за което ръководството на предприятието не е информирано.
„В пещта се съхраняват 20 тона разтопен цинк. Цената му е около 30 хиляди долара. Това не решава проблема на банката, отпуснала на завода кредити за близо 70 милиона лева, но ще доведе до спиране на производството“,
твърдят от „Защита”.
В живата верига ще се включат всички останали все още на работа в „Оловно-цинковия комбинат“.
Сега в завода са останали малко над 200 души, а близо 300 са напуснали работа от началото на протестите. Според синдикалистите до момента нито един инвеститор не е проявил интерес да поеме финансово закъсалото предприятие.
Свързани компании:


Затъмнението с българска следа: как МиГ-21 се превърна в летяща обсерватория
Нищожна част от всички украински бежанци в ЕС се намират в България
Ето какво ще е времето утре
Барселона и Реал Мадрид ще играят на по-малко от 500 км от Варна
„Музиката на Санремо“ идва във Варна на 21 август
SpaceX премина първата забрана за продажба на акции с рали от $500 млрд.
Найджъл Фараж очаква лесна победа, но умората от него расте
Meta премахна 750 000 профила на лица под 16 години в Австралия
Южна Корея отказва балистични ракети на Украйна главно заради конституцията си
Инжектирай с повишено внимание
Mercedes-Maybach S680, направен за ЛеБрон Джеймс, се продава
Изпреварил времето си: Пророческото семейно комби на Ford
Защо шофьори на BMW не дават мигач
Роботите на Hyundai правят чудеса при паркиране
Защо производителите крият дръжките на задните врати
Министър Найденов: Антон Станков остави ярка следа в правния и обществения живот