Димитровградското предприятие "Неохим" АД отчете 20 млн. лв. загуба за деветмесечието на 2018 г., спрямо печалба от 9,3 млн. лв. за същия период на 2017 г. и 18,6 млн. лв. за деветмесечието на 2016 г., показва отчетът на дружеството, публикуван чрез БФБ-София.
Силен спад има и в приходите от продажби от 172 млн. лв. за деветмесечието на 2016 г., до 157 млн. лв. за същия период на 2017 г. и само 141,3 млн. лв. за януари-септември 2018 г.
Силен ръст имат разходите за въглеродни емисии, или от 2,3 млн. лв. за деветмесечието на 2017 г., до 10,9 млн. лв. за същия период на 2018 г.
Един от първите разходи, които земеделците ограничават при финансови проблеми, е този за торове и това видимо се отразява на компанията.
Пролетта на 2018 г. започна със суша и изключително трудно поникване на слънчогледа и царевицата. Наложи се презасяване на големи площи. Последваха изключително студени и влажни юни и юли, които влошиха количеството и качеството на пшеницата, като доведоха до поникване на зърното на класовете на някои места. Въпреки по-високите изкупни цени на пшеницата на много места добитата култура е сива на цвят и няма търговски вид.
Добрите добиви от слънчоглед бяха неутрализирани от по-ниските изкупни цени спрямо година по-рано.
Много добри са добивите и цените при царевицата, но земеделските производители са доста стресирани от случилото се през годината и явно не са готови да инвестират големи суми в торове. В разгара на жътвата на пшеница дори имаше нагласи, че фермерите няма да могат да платят обещаните ренти, което не се е случвало от около 15 години. Това е показателно за нагласите в сектора към онзи момент. Добре че реколтата от царевица спаси годината.
По принцип зърненият бизнес у нас е конструиран така, че лоша година за пшеницата (което може да дойде почти само от влага при жътвата), се компенсира от силна реколта при царевицата. И обратното при суша по време на жътвата на пшеницата, царевицата няма как да се развие при неполивни условия.
Само през лятото на 2018 г. продажбите на Неохим АД са за 20,5 млн. лв., при 31,7 млн. лв. за същия период на 2017 г. или спад с 35%.
За сравнение - общият спад за 2018 г. е с 10% до вече описаните 141 млн. лв. за деветмесечието. Следователно негативните тенденции са взели връх именно през стресиращото за земеделците лято, защото до юни спадът в продажбите на Неохим АД беше с пренебрежимите 3,75%.
В обобщение, спадът в производството на качествена пшеница пренесе негативите и върху Неохим АД, а е възможно и някои фермери да са в тежко финансово положение, ако не са имали добър процент засята царевица. От 1 октомври 2018 г. цената на природния газ е повишена, което ще оскъпи основната суровина на Неохим АД.
Предвид сухата есен и трудностите по есенната сеитба, както и видно от продажбите на Неохим АД през третото тримесечие, може да се направи извода, че фермерите не залагат на есенното торене. За Неохим АД остава надеждата в пролетното подхранване на есенниците, на което може би фермерите ще заложат.
Акциите на Неохим АД поевтиняват с 30% за последните 12 месеца до 38,6 лв. за ценна книга и 102,5 млн. лв. пазарна капитализация. Разпределен е и брутен дивидент от 0,2 лв. на акция.
Материалът е с аналитичен характер и не е препоръка за покупко-продажба на ценни книжа.
Свързани компании:
преди 6 години Много голяма ми се вижда тази загуба. От какво е: - спад на цените на базова суровина или твърде големи фиксирани разходи, които не се покриват от намаления обем продажби ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар