Датската пивоварна компания Carlsberg отчете печалба за първото полугодие под оценките на анализаторите, след като слабата рубла се е отразило негативно на резултатите, съобщава Bloomberg.
Печалбата преди лихвите, данъците и еднократните ефекти се е понижила до 3,45 млрд. крони (522 млн. долара), заяви базираната в Копенхаген компания в сряда. Средната прогноза на анализаторите бе за печалба от 3,54 млрд. крони.
Главният изпълнителен директор Сеес ’т Харт заяви, че очаква органичният растеж на печалбата да се забави до около 1% през втората половина от 8% през първото полугодие заради по-високите разходи в Русия, където Carlsberg е най-голямата пивоварна компания.
„Очакваме по-слабата печалба и липсата на актуализирани насоки да разочароват“, пише Карл Уолтън, анализатор в UBS.
Carlsberg повиши оценката си за отрицателните валутни влияния до 600 млн. крони за годината от 550 млн. крони след значително негативно валутно въздействие от Източна Европа, където има 35-процентен дял на пазара в Русия.
Производителят планира да намали с до 2 млрд. крони разходите си до края на следващата година, докато се подготвя да се изправи срещу по-големия конкурент след сливането на Anheuser-Busch InBev и SABMiller. Компанията се изтегля и от пазарите, където растежът се забавя, например Малави и някои операции във Финландия и Полша.
„Имаме някои дейности, които не се случват по начина, който бихме искали. Преразглеждаме ги и продължаваме с програмата за рационализиране на нашия бизнес“, каза ’т Харт, добавяйки, че други операции може да бъдат прекратени до края на годината.
Продажбите за първата половина са нараснали с 4% на органична база, без да се включват валутните ефекти и придобиванията. Това е над консенсусната оценка за повишение от 3,2%. Приходите от Западна Европа, която формира около 60% от продажбите на Carlsberg, са нараснали с 2% на органична база в съответствие с пазара на бира, заяви компанията.


От понеделник две варненски линии минават на летни разписания
Хороскоп за 16 май 2026
Четвъртокласници-доброволци в "Детско полицейско управление" гостуваха на Районен съд-Варна
В Деня на отворените врати десетки ученици се запознаха със спортната слава на Варна
Генетичен тест ще решава кой спортист е мъж или жена за олимпиадите
Китайската икономика започва поредно тримесечие с дивергенция на растежа
MARA: Абонатите вече използват много повече токени от преди
MARA: Енергията е ключ към AI
Чистата енергия е „структурно защитена“ от шокове като тези в Ормузкия проток
Американските AI гиганти поглеждат към чуждите дългови пазари
Ето как новият модел на BYD върви на три колела
Музеен експонат отнесе глоба за превишена скорост
Цялата гама на MINI с 5 звезди от Euro NCAP
Провали ли се наистина електромобилът?
Zeekr стъпва на българския пазар с първи официален дилър
Мотористи протестират заради "Гражданска отговорност", блокираха бул. "Цар Освободител"
Пускат и сектор "А" за "червените" за финала на 20 май
Димитър Иванов - Капитана: Преминах химиотерапия след операция
Хванаха нападателя на Ивайло Мирчев, ще го съдят за хулиганство