Индия одобри трета мисия до Луната месеци, след като последното ѝ такова начинание се провали в опита си да приземи апарат на повърхността на естествения спътник на Земята, съобщава Ройтерс.
Идеята на индийската космическа агенция е да се превърне в „нискобюджетна“ космическа сила.
Мисията Chandrayaan-3 ще изпрати спускателен модул с роувър, но без апарат, който да чака в орбита, посочи председателят на Индийската организация за космически проучвания (ISRO) К. Сиван пред журналисти в Бенгалуру.
Мисията Chandrayaan-2, която се осъществи през септември, успешно изпрати в орбита около Луната апарат, който да събере и изпрати данни обратно към Земята. Въпреки това ISRO не успяха да приземят роувър на лунната повърхност.
Мисията имаше за цел да приземи апарат в района на южния полюс на Луната, където все още не са осъществявани никакви мисии. Тази зона е характерна с големи кратери и високите температури, като много експерти предполагат, че именно там може да има залежи на вода.
Според Сиван мисията Chandrayaan-3 ще има „подобна конфигурация“, като предишната.
Очаква се новата мисия да стартира през 2020 г. и ще струва по-малко от предходната.


33-ма са ранени в катастрофи у нас през последните 24 часа
Експерт: За последните 2 години има 20-30% поскъпване в хотели и ресторанти
Над 300 000 евакуирани заради пожари в Европа
Гришо стартира срещу французин в Мексико
Два варненски района остават без вода днес
Огромните запаси на саудитски петрол все повече зависят от един-единствен изход
"Търговията на Тръмп" се превръща в губеща стратегия на фондовия пазар
Теория на игрите, "Одисеята" и Баб ел-Мандеб
В рядък ход Казахстан призовa Путин да замрази войната в Украйна
САЩ спират ударите срещу Иран, след като хутите отвориха втори фронт във войната
100 000 собственици избраха 10-те най-надеждни коли на пазара
Разработка на Toyota премахва един от проблемите на хибрида
Новият Mercedes AMG GT изгоря по време на тестове
Любимите коли на Ърнест Хемингуей
Porsche и Mini отново са марките с най-доволни клиенти
Иван Ангелов, ПБ: Войната в Украйна е “специализирана военна операция”
ГЕРБ: Кабинетът да каже дали сме страна в конфликта с Иран


преди 6 години Дори кумирите ти с ушанките признават кацането на Луната, тавариш. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години ходенето до луната е само американска привилегия , нали ... само те си имаха Кубрик ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Милиони индийци нямат достъп до питейна вода, тия решили да ходят на Луната. Хубава работа, ама индийска. А до дървения философ Pyramid - ако кацат на Титан, "прититаняване" ли ще се казва? А за Плутон - "приплутоняване"? Айде изпий си зелевия сок, преди да сядаш да пишеш, че ставаш за мезе. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Брей, ама ти от началото на годината нямаш спирка. Добре, нека да бъде прилуняване. Но ако пътувах в Космоса, мисля най-много щеше да ми хареса да се привенерявам. А най-малко - да се приуринявам. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години ЧНГ банда :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години ЧНГ, Императоре !:) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Лунатици. Да се чете лунатици' отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Няма ли как да изпратим всичкото индианец на Луната? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години ...щото там живеят лунати и, налэ.;-) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Приземяване става САМО НА ЗЕМЯТА.НА ЛУНАТА СЕ ПРИЛУНЯВАТ. отговор Сигнализирай за неуместен коментар