Секторът за търговия на дребно във Великобритания понесе един от най-тежките си удари досега, след като проблемите на две от най-разпознаваемите имена в индустрията поставиха на риск 25 000 работни места за по-малко от 24 часа.
Във вторник търговецът Debenhams съобщи, че подготвя да затвори магазините си в страната, след като не успя да намери купувач. Късно в понеделник пък Arcadia Group – собственик на марки като Topshop и Dorothy Perkins, обяви, че открива производство по несъстоятелност.
И двете компании държат обекти по молове и търговски улици в цялата страна от десетилетия, като оперират общо около 600 магазина. Всичко това се случва на фона на продължаващите опити – някои успешни, други не, на компаниите в сектора да се пригодят към променящите се потребителски навици към онлайн пазаруването. Индустрията е напът да загуби 235 000 работни места, показват данни на организацията Centre for Retail Research.
Провалът на Arcadia и Debenhams е наистина „опустошителен“ в страна, където представянето на обектите по търговските улици е все по-лошо, смята Ричард Лим, главен изпълнителен директор на консултантската компания Retail Economics.
Debenhams, верига магазини с 232-годишна история, от години изпитва затруднения на фона на пренасочването на потребителите към онлайн пазаруването и намалените посещения на физически обекти. През април компанията подаде документи за продължаване на дейността си под управление на синдик, докато търси купувач.
Веригата обяви решението да свие бизнеса си, след като преговорите за продажба на JD Sports Fashion Plc се провалиха. Arcadia пък е най-големият концесионен партньор на Debenhams и след неговите затруднения от JD Sports обявиха, че покупката вече не изглежда така привлекателна.
Решението на Debenhams е удар по нейните кредитори – консорциум от финансови инвеститори, сред които Silver Point Capital и GoldenTree Asset Management, които поеха контрол върху компанията миналата година, след като тя не можа да се справи с дълг за 720 млн. паунда. По това време Debenhams отказа оферта от бизнесмена Майк Ашли, основател на Frasers Group.
Междувременно Arcadia назначи Deloitte за синдик и компанията сега има осем седмици да изготви предложение за управлението на бизнеса, което може да включва продажба на части или на цялата група. Засега не са обявени съкращения на работни места, но такива могат да се появят през идните седмици, тъй като непечелившите магазини по всяка вероятност ще бъдат затворени.
За компанията работят 13 000 души в 466 магазина, 444 от които са във Великобритания.


Тъжна вест! Почина един от най-големите архитекти в историята
Какво време ни очаква в неделя?
Внимание! Чакат ни мощни магнитни бури в следващите дни
Желязков посети Монетния двор, за да види лично как се секат българските евромонети (СНИМКИ)
"Toха" взе приз за цялостно представяне на кулинарния фес за Никулден във Варна (СНИМКИ)
Жизнено важната търговия на Русия с петрол в Индия е в упадък, но не и изчезнала
Глобата от 140 милиона долара на Мъск показва, че ЕС губи самообладание
ChatGPT спечели правото си да се саморегулира. Това може да се развие зле
Германия ускорява мерките срещу дронове - зачестяват инцидентите на летищата
Биткойн опциите показват, че трейдърите се подготвят за крипто зима
Най-бързата кола на XX век беше продадена за над 25 милиона долара
Какви са основните проблеми на 1.2 TSI на Volkswagen
Топ 10 на най-устойчивите на ръжда коли на старо
Кога са изобретени електрическите прозорци
Новото AUDI E7X изобщо не прилича на... Audi
Божидар Божанов: По всичко изглежда, че провокаторите са действали с МВР
Разходите за заплати нарастват с около един милиард евро
Румен Петков: Омразата тръгва от парламента
Желязков: Българските евромонети ще са законно платежно средство от 1 януари
„Арда“ надви „Локомотив“ на „Лаута”