Два месеца след взрива на пристанището, който опустоши Бейрут, Мария Хибри е залепила натрошения филигран по сводестите прозорци на дома ù. В банята още се вижда счупената мивка, която ù напомня за деня, в който светът ù се е разпаднал. Балконските капаци са ремонтирани, но изглеждат някак не на място.
Bokja, компанията за дизайн на мебели от Бейрут, на която Хибри е съосновател заедно с Худа Баруди, спешно ремонтира студиото си в квартал Баста, претъпкан с антикварни магазини. Експлозията на 4 август уби повече от 190 души, рани около 6 хил. и повреди или унищожи около 300 хил. жилища, пише Bloomberg.
Техният бутик, разположен в Саифи Вилидж, остава затворен, тъй като жените се фокусират върху безплатното поправяне на мебелите на клиентите.
Щетите от взрива в Бейрут се оценяват на до 4,6 млрд. долара. Разрушени бяха и последните оцелели исторически квартали на града - изящни редици от сгради в свежи, пастелни цветове в стил ар деко, сгушени срещу къщи от османската епоха със запазени червени покриви, високи тавани и драматични прозорци с аркади, или типичната ливанска архитектура.
Два от най-силно пострадалите квартали бяха популярни сред художници, дизайнери и журналисти след приключването на гражданската война в Ливан през 1990 г. Те бяха известни заради очарованието на стария свят, централното местоположение и достъпните наеми. Местните улици, в които барове, ресторанти, галерии и ателиета се редуват с традиционни шивачници, железарии и бижутерии, бяха до голяма степен непокътнати след кървавия 15-годишен конфликт. Сега обаче строителите, които винаги са имали желание да ги модернизират и променят, постигат това, което войната не успя – архитектурното наследство на града е напълно разрушено.
Архитекти и други експерти се опасяват, че взривът ще ускори изчезването на традиционната архитектура, тъй като собствениците на имоти, които не могат да си позволят възстановяване, са принудени да продават. В рамките на дни след експлозията брокери вече обикалят централните райони.
Докато правителството налага временни ограничения, които затрудняват събарянето на сгради, и замразяват някои сделки, нищо от това не помага за изплащането на ремонтите.
Собствениците на имоти вече имаха проблеми преди експлозията. Валутната криза и трицифрената инфлация унищожиха спестяванията на много ливанци - и това беше преди пандемията от коронавирус, която разболя 53 хил. души в страната, затвори бизнеса и заличи хиляди работни места.
Вследствие на бедствието архитекти, инженери и урбанисти се обединиха, за да спасят сградите в историческите квартали. Те идентифицират около 640 повредени структури, като около 60 са изложени на риск от колапс. Към края на август вече са стабилизирани със скеле 15 от тези структури.
Това обаче е само началото. Необходими са още средства за консервиране на елементите и възстановяване на сградите. Неправителствени организации като Live Love Beirut работят, а културният клон на Обединените нации – ЮНЕСКО, отправи апел за средства, изчислявайки, че през следващата година ще са необходими 500 млн. долара.
„Когато говорим за наследство, ние не говорим само за архитектурата“, казва арх. Фадлалах Дагер, един от основателите на инициативата, чийто собствен дом, вила от 19-ти век в историческия район на Бейрут, е силно повредена. „Говорим също за хората, които живеят там, техните спомени, взаимодействието им с общността им, това, което им дава привързаност към тези места“, допълва той.


Басейнова дирекция: Българското крайбрежие е чисто, без замърсяване от нефтопродукти
Черноморец привлече футболист от Фратрия
200 пияни и дрогирани водачи спипа КАТ за седмица
Варна ще бъде домакин на международен турнир по билярд
НСИ: Над 600 хил. души в активна трудова възраст мързелуват
Дронове експлоатират сляпо метеорологично петно с военно и търговско приложение
Технологичният бум в Китай не спира забавянето на икономиката
Защо Европа се затруднява да възстанови газовите си резерви преди зимата
Марк Шорт: Демократите предлагат платформа, за която избирателите да гласуват
Ребека Бабин: Китай е най-важният фактор на пазара на петрол в момента
Нов Koenigsegg с 1600 коня получава невиждана досега трансмисия
Изрядните шофьори на Volvo ще плащат по-малко за застраховка
Ferrari направи уникат с 1000 к.с.
Най-продаваният Opel в историята стана на 35 години
Ретро Lambo и Porsche от Louis Vuitton – най-големите хитове на Monterey Car Week
Кармичните изпитания приключват за 4 зодии
След бомбите идват квотите: нова битка за украинската стомана
Всеки цвят има своята сила - как да я използваме?
Първите 8 нови влака "Шкода" тръгват по българските релси