Идеята за имплантиране на чипове, които могат да превеждат от и на различни езици, да пращат информация до мозъка на различни теми или да проследяват местоположението на хората, съществува отдавна. И това е вероятното бъдеще и заместител на всякакъв тип външни мобилни устройства, които помагат в момента на хората в ежедневието.
До скоро това беше само част от идеите на учените и едва ли някой е очаквал скорошна реализация.
Специалисти обаче създадоха най-малкия компютър в света, съобщава вестник Daily Mail. Целта на нанотехнологията, която се имплантира в човешкото тяло, е да помогне за лечението на болни от глаукома.
Компютърната система, която е с размер само 1 кв. мм, е монитор за очното налягане, който се имплантира в окото. Той може да е миниатюрен, но съдържа микропроцесор, сензор за налягане, памет, тънка батерия, слънчева клетка и безжично радио с антена, което предава данните на външно четящо устройство.
Устройството е създадено от екип на университета на Мичиган.
Специалистите го определят като бъдещето на компютърната индустрия.
Системата се включва на всеки 15 минути, за да направи измервания. Тя консумира около 5,3 нановата енергия. Батерията се поддържа заредена с 1,5 часа излагане на слънчева светлина или на 10 часа дневна светлина в помещение. Системата може да съхранява информация една седмица.
Мрежа от подобни устройства могат да следят замърсяването на околната среда, да изпълняват различни контролни функции, да направят проследяването на всеки обект възможно в бъдеще.


„България Еър“ и Volt Premium Taxi с ново стратегическо партньорство за по-комфортно пътуване
Бивш вътрешен министър дава Демерджиев на Европейската прокуратура
Хванаха извършителите на 6 кражби
Месечен хороскоп за юли 2026
113 пожара са потушени в България за изминалото денонощие
Петролът върви към най-големия тримесечен спад в цената от 2020 г.
Дигитална платформа помага да организираме плажния си ден
Ангелските инвеститори дават не само капитал, а и посока за растеж на стартъпите
АИКБ: Бюджетът има плюсове, но липсват реформи, а дефицитът е прекомерен
Тайванската опозиция разпали дебат за дроновете с план за 7,5 млрд. долара
Xiaomi тества спортно купе с 2000 конски сили
Опасно за автомобилите гориво ще спасява Русия в кризата
Високите капаци на съвременните SUV са кошмарът на пешеходците
Jeep с нова стратегия в Европа - китайски флагман вместо американски
Waze дразни шофьорите с нестандартна функция
Fibank и McLaren Mastercard Formula 1 Team сбъдват мечти за феновете
Калфин: Бюджет 2026 е инерционен, по-интересен е този за следващата година
Проф. Рачев: България минава метър, Западна Европа очаква трета гореща вълна
Държавата влиза в Discord: Министерството събира идеи за цифрови услуги
Загиналите в Кипър българчета стояли над 3 часа в заключената кола