Продуцентската компания Miramax предприема юридически действия срещу сценариста и режисьор Куентин Тарантино във връзка с неговите планове да предложи на търг страници от сценария на седем сцени, които в крайна сметка не са включени в култовата класика „Криминале“, както и няколко други артефакта, под формата на незаменими токени (NFT), пише Wall Street Journal.
Miramax, която продуцира филма през 1994 г., е завела дело в Окръжния съд на Калифорния във вторник срещу Тарантино, обвинявайки го в нарушаване на права и на договора му. Miramax е съсобственост на BeIN Media Group и ViacomCBS.
В иска си Miramax посочва, че Тарантино се опитва да „капитализира едностранно правата на Miramax върху „Криминале“. Искът е последван от писмо за прекратяване и отказ, изпратено от Miramax миналата седмица до Куентин Тарантино, в което се казва, че NFT плановете му са съществено нарушение на споразумението за правата, сключено с компанията.
„Беше особено разочароващо да научим за това умишлено, преднамерено, краткосрочно заграбване на пари от екипа на Тарантино, за да заобиколи едностранно правата на Miramax върху „Криминале“ чрез незаконно разработване, популяризиране и дистрибуция на незаменими токени“, коментира Барт Уилямс, партньор в адвокатска кантора Proskauer Rose, от името на Miramax. “Miramax ще защитава всички свои права по отношение на своя каталог, включително права, свързани с NFT”.
Адвокатът на Тарантино не е отговорил на запитването за коментар.
„Криминале“ е вторият филм на Тарантино и се превърна в голям хит. В продукцията участват Джон Траволта, Самюел Л. Джаксън, Ума Търман и Брус Уилис. Подобно на повечето творби на Тарантино, и тази включва визуално насилие и груб език. Филмът беше номиниран за няколко награди „Оскар“ и спечели приза за най-добър сценарий. Освен това беше удостоен със "Златна палма", най-високото признание на Филмовия фестивал в Кан.
Филмовите и телевизионните студиа започнаха да проявяват интерес към пазара на NFT. Warner Bros. продава незаменими токени на аватари, вдъхновени от филмовия му франчайз „Матрицата“. Освен това пусна NFT за други филми, включително „Космически забивки: Нови легенди“. ViacomCBS създава NFT магазин, който ще използва герои от популярни филми и сериали.
От своя страна, Тарантино обяви плановете си по-рано този месец. В съобщение, промотиращо търга, се казва, че досега непоказвани материали и други артефакти „ще хвърлят поглед към идеите и творческия процес на Куентин Тарантино“.
Освен седемте неизползвани цени от филма, незаменимите токени ще включват аудио коментар, се допълва в съобщението.


Оперираха Здравко от "Ритон"
Изтеглиха жребия за световното по футбол през 2026 г. Вижте всички групи
Спасители във Варна извадиха немска овчарка от 25-метров кладенец
Проблемите с водата в Аврен продължават
През 2024 г. България e сред най-засегнатите държави в ЕС от горски пожари
Защо противоборството между Китай и Япония расте
Какво представлява T-Dome системата на Тайван и може ли да парира китайски атаки
Биткойн към $50 000 и злато към $5 000? Ще се върнем ли към нормалното в 2026 г.
Как Украйна да получи замразените милиарди на Русия
Netflix купува Warner Bros. за $72 млрд. в брой и акции
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Политическите кампании вече и в TikTok, манипулациите там са лесни
Индийска анимация: Путин и Моди се возят на мотор и крадат шапката на Тръмп ВИДЕО
Как да общуваме ефективно с партньора?
Провежда се спасителна операция край Ахтопол заради кораба Kairos
Новата реалност: Битка на дронове за небето над Украйна