Цените на петрола започват седмицата разнопосочно, след като ураганът „Ирма“ връхлетя югоизточните щати с по-малка от очакваното сила. Това успокои опасенията, че търсенето на енергия ще пострада, посочва Investing.com.
Американският лек суров петрол WTI поскъпва с 0,44% до 47,69 долара за барел, а европейският бенчмарк Брент записва спад от 0,26% до 53,64 долара за барел към 11:00 часа българско време.
WTI поскъпна за миналата седмица с 19 цента (0,4%) и записа първи седмичен ръст от шест седмици насам.
Брентът отчете седмичен ръст от 1,03 долара (1,9%), а в четвъртък се повиши до четиримесечен връх от 54,87 долара за барел.
„Ирма“ връхлетя Флорида в събота под формата на ураган от четвърта категория, но до следобеда отслабна до втора категория с максимална скорост на вятъра 177 км/ч. В понеделник се очаква да отслабне до тропическа буря, докато преминава над Северна Флорида и Южна Джорджия.
Цените бяха подкрепени и от твърденията, че саудитският министър на петрола е обсъждал с венецуелския си и казахстанския си колега евентуално удължаване на петролното споразумение. По план договорката ще действа до края на март 2018 г.
Следващото заседание на ОПЕК е през ноември.
Две седмици по-рано ураганът „Харви“ блокира близо четвърт от капацитета за рафиниране в САЩ, а рафинериите по крайбрежието на Мексиканския залив бавно се връщат към нормален режим на работа, което натежава на търсенето на петрол.
В петък компанията за услуги в нефтената индустрия Baker Hughes съобщи, че нефтените платформи в САЩ са намалели с 3 миналата седмица до 756.
Още новини и анализи за петролния пазар четете тук.


Варна предоставя спортната си база на клубове за 5 години
От понеделник две варненски линии минават на летни разписания
Хороскоп за 16 май 2026
Четвъртокласници-доброволци в "Детско полицейско управление" гостуваха на Районен съд-Варна
В Деня на отворените врати десетки ученици се запознаха със спортната слава на Варна
Китайската икономика започва поредно тримесечие с дивергенция на растежа
MARA: Абонатите вече използват много повече токени от преди
MARA: Енергията е ключ към AI
Чистата енергия е „структурно защитена“ от шокове като тези в Ормузкия проток
Американските AI гиганти поглеждат към чуждите дългови пазари
Ето как новият модел на BYD върви на три колела
Музеен експонат отнесе глоба за превишена скорост
Цялата гама на MINI с 5 звезди от Euro NCAP
Провали ли се наистина електромобилът?
Zeekr стъпва на българския пазар с първи официален дилър
Мирчев: Прокуратурата прекалява, нищо не налага задържането на доставчика
Мотористи протестират заради "Гражданска отговорност", блокираха бул. "Цар Освободител"
Пускат и сектор "А" за "червените" за финала на 20 май