Липсата на предлагане, което да догони търсенето, е основна причина за близки до седемгодишния рекорд цени на петрола. Експертът очаква, че в дългосрочен план проблемите само ще се увеличават заради ограничените инвестиции в проучването и разработването на нови находища.
Петров потвърди, че заради Парижкото споразумение и прехода към зелена енергия петролните компании не смеят да инвестират, за да покрият търсенето.
По думите му към момента не се вижда откъде ще дойдат тези инвестиции. ОПЕК и Русия могат да увеличат инвестициите, но техният капацитет е ограничен и по последни данни даже не могат да изпълняват квотите от споразумението си и остават все по-далеч от поставените си цели, допълни той.
Борис Петров посочи, че цени от 100 долара за барел ще дойдат по-бързо от прогнозите, че това ще се случи през третото тримесечие. Той е убеден, че ръстът няма да спре до това ниво, защото няма достатъчно свободен капацитет за производство, който да го успокои.
Експертът е категоричен, че цената над 100 долара за барел ще се появи до няколко месеца и предупреди, че няма достатъчно опции тя да се върне обратно.
"Световното търсене ще надхвърли дори свободния капацитет, който реално е единственото решение при недостиг на пазара", смята Петров. "При ОПЕК той е надут – Саудитска Арабия спекулира със своя капацитет за производство над 12 милиона барела дневно, но никога не го е реализирала и дори трудно поддържа 10 милиона барела за дълъг период от време. Освен там, свободен капацитет може да има единствено в ОАЕ и Ирак. Русия ще изчерпи своя още през следващия месец."
Той отбеляза, че проблемът се задълбочава много по-бързо от очакваното. 14 от 18-те страни в ОПЕК не успяват да изпълнят квотите си, а през последната година са ги изпълнили само през три месеца.
"Петролният пазар е много близо до абсолютна безизходица – търсенето расте, а няма откъде да дойде предлагане... В краткосрочен план светът може само да седи и да наблюдава как цените на петрола растат", коментира експертът. Той е на мнение, че незабавните инвестиции в петрол и газ са единственото дългосрочно решение за излизане от ситуацията, но предупреди, че това няма да има краткосрочен ефект.
„В САЩ президентът Джо Байдън обвинява външни фактори за високите цени, вместо да разхлаби регулациите върху петролните компании за търсене и добив“, каза още Петров и добави, че шистовото производство в САЩ и очакваните увеличени добиви в Бразилия и Канада не са решение, а само биха забавили неизбежното.
Има ли рецепта за справяне с перфектната буря – намаляващи запаси, свиване на свободния капацитет и нарастващо търсене на петрол? Как реагират големите инвеститори на вълненията на петролния пазар може да гледате във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "В развитие" може да намерите тук.


Президентската битка се заплита: Кой може да стигне до балотаж?
Туристи изчакват края на работния ден на спасителите, за да пренебрегнат забраната за къпане в морето
Всеки трети в ЕС плаща за стрийминг, в България – едва един на десет
Президентският вот наближава: Кои са обявените кандидати
Една трета от директорите в публичните дружествата у нас трябва да са жени
Най-големият проблем за Панамския канал е водата, а не геополитиката
Обемът на IPO-та в Китай е на 3-годишен връх, но дали темпът е устойчив
Четири шока бележат бурния преход на света към нова епоха
Как корейската K-Pop индустрия за $10 млрд тръгна към AI, част 2
Как корейската K-Pop индустрия за $10 млрд тръгна към AI, част 1
Citroen BX GTi: Семейният спортитст празнува юбилей
MINI възроди легендата от „Монте Карло“
Ferrari превръща стоповетe в активна аеродинамика
Защо малкият отвор на капачката на резервоара е от ключово значение
В Италия ще глобяват пешеходци, гледащи телефона си, докато пресичат
Изборът на ВСС ще покаже реално дали има промяна
Арестуваха жена, потрошила арт-инсталация на деца в Любимец
ПБ: Падна политическият чадър, държавата се връща към функциите си
Войната с дронове разклати политиката в Украйна: как Зеленски загуби подкрепа
Арестуваха мъж и жена, продавали в интернет забранени препарати за растителна защита
преди 4 години Какъв Ростов, какви 5 лева.?. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Аха, само че са руски такива - както призна съдът в Ростов на Дон преди време... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Наемници и "инструктори" там в момента има хиляди. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години никой няма да влиза , щот ше яде "Циркона" ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години И 10 000$, ако войски на НАТО влезат в Украйна.. Мм. отговор Сигнализирай за неуместен коментар