Ролята на HR мениджъра в една компания нараства все повече. И въпреки че в България управлението на човешкия капитал стана "модерно" сравнително скоро, все повече компании поставят акцент върху това в своята стратегия. За да разберем повече за интересните практики, се обърнахме към един от HR мениджърите в компания с над 350 години ценности и принципи, които са помогнали за нейното развитие и до ден днешен – Merck. Това е научно-технологична компания в областта на здравеопазването, науката за живота и същевременно един от фармацевтичните лидери в световен мащаб. Разговаряме с Латина Димитрова – HR мениджър за България и Сърбия.
- Каква е стратегията на Мерк по отношение на наемането на служители – гледа на тях като дългосрочен актив, предпочита да работи с някои от тях по конкретен проект до неговото завършване или комбинация от двете?
- В Merck вярваме, че служителите са най-дългосрочният ни актив и в този смисъл се стараем да привличаме и задържаме специалисти, които освен необходимата квалификация, притежават стремеж към развитие, инициативност и поглед към науката.
- Какви са качествата, които търсите в един служител, за да стане част от семейството на Merck?
- Качествата, на които Merck държи и поощрява служителите си да развиват и усъвършенстват са сътрудничество, целенасоченост, иновативност, ориентация към постигане на резултати, поглед към бъдещето, вдъхновение и любопитство за наука и иновации. Аз бих добавила и желание за работа и позитивно отношение.
- Успявате ли да намерите достатъчно образовани и опитни специалисти от България или се обръщате и към хора от други страни? По-добра ли е ситуацията в България спрямо Сърбия?
- Опитът ми към момента във фармацевтичния сектор доказва, че е все по-трудно да се намерят и привлекат добри кадри, а предизвикателствата в този бизнес са много. Прави ми впечатление, че в Сърбия идентифицирането на опитни специалисти е по-лесно, което според мен се дължи на по-слабо развития фармацевтичен пазар в сравнение с България, където конкуренцията е голяма.
- В кое от направленията имате най-голям брой служители и защо? Колко е общият брой на служителите в компанията?
- Във Healthcare бизнеса са съсредоточени най-много служители, тъй като пазарът на лекарствени продукти у нас предоставя повече възможности за реализация в сравнение с Life Science бизнеса. Броят на служителите в българското дружество е 60 души.
- Как извършвате оценката на вашите служители? Какво е важно за Мерк?
- Както повечето големи международни компании, така и Мерк има много добре установен и ясен процес по оценка на представянето. За нас е важно този процес да бъде прозрачен, обективен и ефективен, а начинът това да стане е да бъде достатъчно разбираем за всички, да бъде лесен за реализация, както от мениджмънта, така и от техните екипи, и разбира се стимулиращ постигането на по-добри резултати. Мерк вярва, че основен двигател на този процес е правилното разбиране на служителите за това какво се очаква от тях и по какъв начин техният принос ще се отрази на резултатите на компанията.
- Как стимулирате вашите служители?
- С уникална работна атмосфера и отношение, доверие във възможностите им, свобода на действие, отговорност към тях и прозрачност. Имаме и чудесни социални придобивки, но държим да привличаме специалисти, които държат и на останалото. Ежегодно се провежда вътрешно проучване за удовлетвореността на служителите в компанията и се предприемат активности насочени към подобряване на условията и постигане на още по-високо ниво на удовлетвореност.
- Едно от нещата, с които Мерк се гордее са принципите, които са наложени в компанията и са се превърнали в кодекс, благодарение на семейното ѝ управление. Как се приемат те от хората в България? Разкажете малко повече за тях?
- Като фамилна немска компания Мерк е доказала през годините, че не прави компромис с принципите на уважението като основа на всяко партньорство, отговорността, която обуславя нашите действия, прозрачността, като фундамент за взаимно доверие и куражът, който отваря вратите към бъдещето. В Мерк вярваме, че всеки един от нас чрез качеството на труда си и отношението към работата е своеобразен посланик на тези ценности и наша мисия е да ги защитаваме, като по този начин градим имиджа на компанията пред клиенти, партньори и пациенти.
- Колко важно е за Мерк управлението на таланти?
- Управлението на таланти е фокус на компанията и вярваме, че развитието е взаимна отговорност както на служителите, така и на компанията. Затова работим усилено в посока правилно идентифициране на нуждите от развитие на служителите паралелно с изискванията на бизнес средата. Създаваме култура и развиваме умения у служителите правилно да разбират нуждата от обучения и развитие, така че да бъде в хармония със стратегията на компанията, за бъдем максимално ефективни.
- Все повече компании предприемат иновативни подходи при провеждането на интервюта. Как протича едно интервю при вас?
- Интервюто е много важна част от стратегията ни да привличаме хора, които споделят нашата визия за бизнес и работна култура, както и основният начин и да опознаем човека, и да представим компанията. За нас е важно да създадем атмосфера, в която да дадем възможност на кандидатите да бъдат спокойни, за да могат да представят най-добре себе си, уменията и познанията, които притежават. Не се придържаме към строго определен подход, използваме различни методики в зависимост от спецификата на подбора, но преди всичко оставяме на кандидатите свободата да бъдат себе си, за да се презентират успешно.
- Едно от предизвикателствата в HR-a е прогресивното скъсяване на дистанцията между йерархичните нива в една компании с цел по-ефективно ангажиране на служителите. Какво е Вашето мнение по този въпрос и как се справя Мерк с това?
- Разбирането на Мерк за функцията Човешки Ресурси е като партньор на служителите и бизнеса. Основна мисия е да улесним, а понякога и да създадем диалог между йерархичните нива. Смятам, че общите усилия и правилното разбиране за важността на тази мисия са ни направили успешни в това отношение.
- Професията HR е сравнително нова за България, ако погледнем развитието ѝ в световен мащаб. Какви според Вас са предизвикателствата пред HR-a в сектора на здравеопазването в България?
- Може би е така, но се развива динамично и за щастие все повече работодатели осъзнават смисъла и приноса на HR в една компания. В Merck HR е ценен и необходим бизнес партньор. Както вече споменах, все по-трудно е да се намерят добри кадри с медицинско и фармацевтично образование, а предизвикателствата в този сектор са много. Мисля, че това е основен проблем, пред който са изправени фармацевтичните компании.
- Залага ли Мерк на собствено обучение на нови и неопитни служители под формата на стипендии или стажантски програми?
- Да, имаме стажантски програми, както на регионално, така и на локално ниво. С оглед на малката структура в България, мащабът на тези програми не е голям, но са въведени от ръководството в последните 2 години и са активно действащи. Стараем се да са максимално практични и се ангажираме сериозно с обучението на стажантите, които са избрали Merck, и правим всичко възможно да бъдат от полза на младите хора.
Като част от дългосрочната си стратегия, Мерк България участва в мултидисциплинарната конференция „Вдъхновяваща наука и иновации“, която се проведе в София на 03 май 2018 г. Там бяха обсъждани забележителните научни открития и постижения по отношение на човешкото здраве, както и какво предстои да се случи в областта на медицината и науката през следващите години. Участие взеха лекари, учени, социални предприемачи и представители на различни институции. Организатор на събитието е фондация “В помощ на здравето”, с подкрепата на Мерк България.
Основана през 1668 г., Merck е най-старата компания в света производител на фармацевтични продукти и химикали. Семейството, основател на компанията, остава мажоритарен собственик на публичната корпорация. Merck, Дармщат, Германия притежава правата върху името и марката Merck в световен мащаб. Единствените изключения са САЩ и Канада, където компанията развива бизнес направленията си под имената EMD Serono, Millipore Sigma и EMD Performance Materials.


Един човек загина, а петима пострадаха при пожари за денонощие у нас
Путин: Русия ще продължи настъплението си до пълното превземане на четири украински области
Трагедия: Две българчета са открити мъртви в автомобил в Кипър
Виц на деня - 29 юни
Мачовете по ТВ днес (29 юни)
Трафикът през Ормузкия проток намаля след нови атаки срещу кораби
Пакистан уби 29 екстремисти при нова ескалация по границата с Афганистан
За четвърта година Sunterra RE остава лидер във ВЕИ сектора
Петролът ограничи ръста си, след като САЩ и Иран прекратиха взаимните атаки
САЩ и Иран се споразумяха да прекратят ударите преди новия кръг преговори
Защо съвременните коли имат втора тръба на ауспуха
Кризата във VW може да струва главата на шефа
Как да прочетете „здравния картон" на употребяван електромобил?
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Оцелял при катастрофа с три жертви на АМ "Тракия": Най-тежката гледка в живота ми
Един човек загина, а петима пострадаха при пожари за ден
1450 са вече загиналите при трусовете във Венецуела, десетки хиляди са в неизвестност
Казармата в Сърбия задължителна от догодина
Синдикатите излизат на протест срещу проектобюджета