IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Коронавирусът ускорява отмирането на кеша

Пандемията подпомага промяната в посока дигитални портфейли и валути

18:36 | 09.05.20 г. 28
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Getty</em></p>

Снимка: Getty

За приблизително 1,7 милиарда души по света, които нямат банкови сметки, правителствените портфейли биха им предоставили по-широк достъп до онлайн услуги и пазари и биха им помогнали да избегнат кредиторите до заплата и услугите за чекиране.

Ползите от това отиват отвъд здравето и безопасността. Всеки бизнес, особено малкият, би имал дигитална счетоводна книга за своите парични потоци и продажби. Това би затруднило служителите или посредниците да злоуптребяват с пари, защото клиентите ще плащат директно към цифровия портфейл на продавача.

Много незаконни предприятия биха били фактически извадени от бизнеса или поне биха били много по-видими и подлежащи на облагане с данък върху продажбите и печалбата. Да помислим за Калифорния, която налага 15 на сто акциз върху лицензираните продавачи на канабис, докато черният пазар избягва данъка. Според оценките на щата регулираният пазар обхваща по-малко от една трета от дейността.

Дигитализирането на плащанията също би направило много по-лесно за хората да изчисляват и подават декларации за данъците върху доходите си, а правителствата да бъдат по-сигурни, че им се плаща. Има последствия за поверителността, свързани с достъпа до индивидуални и корпоративни портфейли от правителствата, които би трябвало да бъдат обмислени, но помислете колко по-бърз и ефикасен може да стане данъчният процес.

В САЩ цифровите портфейли биха подобрили коренно способността на правителството да помага на хората и малките предприятия в тази пандемия. Американците, които се регистрираха за директен депозит, получиха икономическите помощи много по-бързо от онези, които чакаха за хартиени чекове, а правителството все още изгражда капацитета си да изпраща предплатени дебитни карти на онези без банкови сметки. В безкешова икономика с индивидуални цифрови сметки тези излпащания биха се случили много по-бързо.

Промяната няма да се случи веднага. Шведската централна банка прави ранни тестове на eлектронна крона, а Маршаловите острови миналата есен обявиха плановете си за изграждане на цифрова валута. Усилията на Facebook да създаде частна дигитална валута обаче се натъкнаха на регулаторна бариера.

Възходът на цифровите портфейли също така може да застраши достъпа на банките до депозитите, от които се нуждаят за генериране и обслужване на заеми. Кредиторите обаче биха могли да се адаптират, играейки ролята на попечители на дигиталната валута в портфейлите и плащайки лихви по салдата.

Така или иначе, бавното навлизане на цифровите валути получи гигантски тласък от пандемията. Промяната ще бъде разрушителна, но очевидно е скок в правилната посока.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:49 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

18
rate up comment 1 rate down comment 4
korn
преди 4 години
хахаха ко речи
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 3 rate down comment 2
mariata
преди 4 години
Така е, не може :) лошото е, че такива като теб пишат неща, които са наивни. Ти или не си се замислял в дълбочина, или си част от онзи бюрократичен апарат, който има изгода да сложи хомот на личността и да превърне обществото в антиутопия по сценарий на Оруел
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 5 rate down comment 2
mariata
преди 4 години
Дано никога не изчезне кеша. С него ще изчезне и човешкият индивид и ще влезем в по-мрачен период и от средновековието. Кешът е свобода, независимост и анонимност. Без кеш започват репресиите. ЧСИ, НАП и още кой ли не търтей може да те занули с един клик. Даже ако ти се развали телефона или вкъщи ти спре интернета оставаш за известно време без средства. Отделно могат да ти хакнат лични данни. Ще могат да те следят тотално за всичко. Ще могат политиците веднага да ти взимат бизнеса, няма да можеш да ходиш по проссттиттутки и много други свободи ще са ти ограничени. Дори в наивните щатски филми е застъпено колко мощен е контрола върху безкешовия свят - вижте филма Обществен враг, който е от преди повече от 20 години
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 3 rate down comment 3
korn
преди 4 години
Не може всички да сме умни като теб. Личи че си начетен, образован и уникален.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 3 rate down comment 2
mariata
преди 4 години
Надали, по-скоро хората ще станат по-стресирани и нещастни. Заобикалянето на осветляване на доходи, или т.нар данъчно планиране, се прилага отдавна точно при банкови разплащания, защото то е интересно за 7+ цифрени суми, които в копюри са много обемисти. Безкешовата система би ударила само дребните риби, които имат сумарно под 3% от всички сиви доходи, т.е. за фиска разликата е маловажна, но тези хора ще ги обрекат на глад. Тогава вместо сив кеш просто ще влезнат с нож в дома ти и ще ти вземат храната и други твои вещи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 2 rate down comment 1
mariata
преди 4 години
Ти не си особено умен, дори си точно обратното
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 3 rate down comment 1
крас
преди 4 години
НЕ БИВА ДА СМЕ КРАЙНИ. КЕШОВИТЕ ПАРИ СА ЗА КЕШОВИ ПЛАЩАНИЯ, но СПЕСТЕНИТЕ И ЗАДЕЛЕНИ ПАРИ Е НАЙ ДОБРЕ ДА СА В КЕШ. Купюра който се издава от ЦЕНТРАЛНАТА банка на съответната държава е обезпечен с нейните активи. Вложените в ЧАСТНИТЕ банки средства се обезпечават с активите на тези банки, които в повечето случаи са ДЕКАПИТАЛИЗИРАНИ. НЕ СЪМ ЧУЛ ЦЕНТРАЛНАТА БАНКА НА НЯКОЯ ДЪРЖАВА ДА Е ФАЛИРАЛА , НО ЗА ФАЛИРАЛИ ЧАСТНИ БАНКИ ПРИМЕРИ КОЛКОТО ИСКАШ. Затова е добре риска да бъде разпределен между парите които се ползват ежедневно като разплащателно средство и РЕЗЕРВИТЕ които се заделят за черни дни. Първите трябва да са в ЧАСТНИ БАНКИ , а вторите в КЕШОВИ ПАРИ които издава всяка централна банка.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 4 rate down comment 1
фиг.1
преди 4 години
Доколкото ми е известно, в скандинавските държави криптовалутите също се радват на не лоша популярност, тъй че явно и там има доста хора, които смятат: "Собствените ми пари са си лично моя работа, в която не искам никой друг да си нaвиpа носа!"
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 4 rate down comment 3
korn
преди 4 години
Това е бъдещето. Така всеки ще си плаща данъците, а не като сега, някои плащаме, други не плащат, но в същото време ползват инфраструктура, здравеопазване и т.н ,неща които се подържат с данъци. Престъпленията също ще намалеят. Преди две години бях в Норвегия, абсолютни всичко се плаща с карта, пари не видях. Лесно, удобно и безпроблемно. Спретната държава,ред, закон, справедливост.Това е.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 2 rate down comment 2
mirodes
преди 4 години
В България има висока сива икономика.Ако се въведе само банково разплащане доста доходи ще се осветлят.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още