Германският автомобилен концерн Volkswagen AG обособи ключови партньорства, за да си осигури суровини, които ще му помогнат да реализира амбициозната си стратегия за електрическите превозни средства и да надвие конкурента Tesla, съобщава Ройтерс, цитирайки групата.
В основата на трите споразумения, които са част от плана на VW в размер на 30 милиарда евро за изграждане на заводи за батерии и закупуване на материали, е планирано съвместно предприятие с белгийската компания за производство на химикали Umicore.
Предприятието ще има за цел да доставя катодни материали за европейските фабрики за батерийни клетки на VW, които трябва да бъдат изградени и въведени в експлоатация до 2030 г. Предприятието ще започне производството през 2025 г. с капацитет от 20 гигаватчаса (ГВтч) в планираното съоръжение в Залцгитер, Германия, което ще бъде изградено съвместно с китайската Gotion High-Tech.
Целта на съвместното предприятие е да достигне годишен производствен капацитет от до 160 ГВтч до края на десетилетието, достатъчно за захранване на приблизително 2,2 милиона електрически коли.
На по-късен етап VW и Umicore ще се стремят да включат рафинирането и рециклирането на батерии в обхвата на партньорството.
VW също така сключи споразумение с разработчика на литий Vulcan Energy Resources за доставки на метала, извличан в германия с помощта на геотермална енергия. Договорът е с давност от 5 години, като ще влезе в сила от 2026 г. със старта на доставките.
В опит да разработи подобрена производствена технология за планираните заводи за клетки, VW също така инвестира в стартъпа за батерии 24M, основан от представители на Масачузетския технологичен институт.


Хърватия го закъса, инфлацията удари тавана за последните 30 месеца
Кметът на Варна: Автомобилният трафик по Алея Първа няма да бъде възстановен
Проф. Стоянович призова хората да спрат да оплюват Дара
„Възраждане” поиска оставката на Ивайло Мирчев като депутат
Варна е домакин на събитието „Professional Sandbox“ за млади хора и кариерно развитие
Защо европейският пазар губи натрупаната си инерция от началото на 2026 г.
Рядък щам на ебола без одобрена ваксина отне десетки животи в Конго
Киър Стармър има един последен ход: страхът от това какво ще последва
Глобалният интерес към редки мравки засилва контрабандата от Кения
Компания за AI чипове набра $5,55 млрд. в най-голямото IPO за годината
Mercedes отряза китайци и американци за бронираната S-Class
Hyundai прави EV по-евтини, без за променя батериите
Най-продаваната кола в историята празнува 60-годишен юбилей
Защо класическите Citroen-и нямат стандартен педал за спирачка
Ето я най-новата марка на BMW
Абитуриентският бал: Между 5000 и 8000 евро за празничната нощ
Костадинов с подкрепа към разносвача на храна от спора с Мирчев, "Възраждане" ще осигури адвокат
Дрон се е разбил в сграда в турския град Самсун на Черно море
МВР предупреди: Зачестяват случаите на телефонни измами
Студен въздух понижава температурите утре, на места ще вали