Докато заводът на американския електромобилен концерн Tesla Inc. край Берлин, Германия, се доближава до старта на производство и продажби в голям обем, започват да се появява все повече информация, свързана с производствените графици, пише InsideEVs.
Според Сойер Мерит, дългогодишен привърженик на Tesla, текущата скорост на производство на Tesla Model Y в съоръжението в Грюнхайде достига около 100 превозни средства на ден („в някои дни“). На седмица това възлиза на около 500 електромобила или малко повече.
В неофициално съобщение Tesla посочва, че очаква нормалният темп на производство да достигне 1000 превозни средства на седмица до края на април.
Тези първи бройки Model Y ще бъдат оборудвани с цилиндрични клетки за батерии тип 2170, както беше потвърдено от компанията през януари. Този вид клетки, произведени от LG Energy Solution, ще бъдат доставяни във фабриката на Tesla в Грюнхайде, а няма да се произвеждат в нея.
Според наличната информация преминаването към клетки от тип 4680 се очаква да се случи през третото или четвъртото тримесечие на тази година, което ще бъде съпроводено от временно спиране на фабриката за три седмици.
тесла
Мерит посочва, че местното производство на цилиндрични клетки тип 4680 се очаква да започне след няколко месеца, вероятно през първата половина на 2022 г.
Туитовете на Мерит предполагат, че заводът в Германия е фокусиран единствено върху новия формат на батериите и няма да стартира производство на клетки от типа 2170 на място.
Интересна е и информацията за инсталираното производствено оборудване. Двете гигапреси, които вече са инсталирани във фабриката, са в състояние да произвеждат достатъчно части за 2500 броя Model Y седмично. За да стигне до 10 хил. броя на седмица, Tesla ще трябва да разполага с общо осем гигапреси.
Очаква се първите доставки на Model Y да стартират още през март, евентуално на 22-23 март, по време на официалното откриване на съоръжението.


Какво ще бъде времето в събота?
Демерджиев тръгва на обиколка по областните дирекции на МВР
Плодовете и зеленчуците с голям скок в цените през първото тримесечие
Дърво падна на улица "Георги С. Раковски" във Варна
Ремонтът на ферибота в Белослав приключи по-бързо
Toyota подава документи за завод на стойност $2 млрд. в Тексас
Р. Драганов: Giro d’Italia показа България като модерна туристическа дестинация
Си приветства новите отношения със САЩ след срещите с Тръмп
Българските брандове ще победят бързата мода със своята култура и ценности
Д. Събев: Мерките срещу инфлацията ще доведат до повишение на цените
Дилъри на Toyota бият тревога за недостиг на масло
Тези марки и модели крият най-голям риск от повреда
Архитектът на електрическата революция напусна BMW след 35 години
Какви слабости крие Toyota RAV4 (XA40)
Euro NCAP алармира за опасен дефект в популярен китайски модел
МВР: Не се очаква блокиране на "Кулата" заради протеста в Гърция
Coca-Cola HBC Academy разкрива тайната на успешните продукти и кампании
Напрежение в Гърция: фермери блокираха пътя Серес-Солун
Лятна промяна у дома с HomeMax - Един дом, много идеи
Демерджиев за случая “Петрохан”: Има нови факти