Стартъпът за автономни електрически превозни средства Jidu Auto, подкрепен от китайския технологичен гигант Baidu Inc., обмисля да набере около 300-400 милиона долара свеж капитал, съобщава Bloomberg, цитирайки източници, запознати с темата.
Jidu Auto, който е съвместно предприятие, създадено от Baidu и китайския автомобилен производител Zhejiang Geely Holding Group, търси потенциални инвеститори, като се стреми към оценка от около 3,5 млрд. долара от планирания кръг на финансиране.
Набирането на средства може да осигури на компанията нови инвеститори, различни от Baidu и Geely, които съвместно инвестираха досега 400 млн. долара.
Дискусиите с външни инвеститори се намират все още в ранен етап, като не са ясни подробности относно оценката на Jidu и предложения размер на финансиране, посочват източниците.
Jidu е основана през 2021 г., като 53,2% от компанията принадлежат на Baidu според последния годишен финансов отчет на интернет гиганта. Стартъпът разкри концептуална версия на своя автономен електромобил през юни и планира масово производство през 2023 г. Jidu също така иска да използва модела за своята услуга за превоз на пътници чрез роботаксита, която трябва да стартира през следващата година. За целта компанията ще използва технологии на Baidu, разработени от 2013 г. насам. Технологичната компания е сред пионерите на тази услуга, като получи разрешение за търговска експлоатация в Китай по-рано тази година.
Производителите на автомобили се надпреварват да комерсиализират технологията за автономно управление на превозните средства на фона на регулаторните пречки и скептицизма сред потребителите относно пълната автоматизация на движението на автомобилите.
Марката за електрически автомобили на Geely Zeekr обяви миналата година, че ще си партнира с Waymo, звено на Alphabet Inc., за внедряване на превозните средства на китайския концерн в парка на американската компания от роботаксита.
Някои китайски технологични компании, които искат да произвеждат електрически автомобили, изостават в надпреварата, засенчени от конкуренцията. Xiaomi Corp. е изправена пред трудности при получаването на регулаторно одобрение за своя проект за електромобили.


МЗХ ще снима земеделските парцели от самолет
Оставиха в ареста рецидивиста, пребил зверски възрастна жена в дома й, за да й открадне телефона
Тревожно: С 1700 е намалял броят на пожарникарите в България само за година
Завърши 27-ия международен турнир по тенис на маса за ветерани във Варна
Недостигът на боеприпаси в САЩ е глобална катастрофа
Swiss Re: Горещините в Европа стават хроничен климатичен риск
Китай превзе AI видеото. Следващата битка е за физическия свят
Тръмп с нови искания към Иран
Централната банка на Австралия остави лихвата без промяна
Мираж в Google Maps: Как две изоставени Ferrari-та се оказаха пълна измама
Нов вид кражби: 70 коли на Volkswagen останаха без емблеми
Gemballa превърна Porsche 911 в чудовище
Жена блъсна самолет с... Fiat Panda
Бивш водещ на Top Gear защити един от най-спорните модели на Maserati
Университети в САЩ приемат все повече студенти, без да са кандидатствали
Как да стегнете корема у дома само за 15 минути
Най-известната руска шпионка Анна Чапман получи нов пост
Голям пожар и край с. Българска поляна, в гасенето се включи хеликоптер
Радев обсъди мерки за превенция на детската престъпност