Финансовите регулатори в Германия проучват възможностите за борба с потенциални балони в сектора на имотите заради новата програма на Европейската централна банка (ЕЦБ) за изкупуване на активи, пише Bloomberg.
В Германия се опасяват, че вливането на ликвидност в икономиката ще засили рисковете от рязък ръст на цените на активите.
Комисията за финансова стабилност в Германия планира през следващите месеци да излезе с препоръки към правителството за създаването на законова рамка, с която да се установят подобни инструменти, коментира в изявление членът на борда на директорите на Bundesbank Андреас Домбрет.
„Дори и в момента рисковете на пазара на имоти да изглеждат незначителни, все пак трябва да сме подготвени за всякакви сценарии“, посочва Домбрет. „Светът е станал в известен смисъл по-опасен за инвеститорите в недвижими имоти“, коментира още той.
ЕЦБ обяви на 22 януари, че ще започне да изкупува активи за 60 млрд. евро месечно до септември 2016 г. в опит да оживи икономиката и да вдигне инфлацията в еврозоната. Мярката беше въведена въпреки несъгласието на Германия.
Германия е определяна от инвеститорите в имоти като убежище и голяма част от инвестиционния поток е насочен към страната заради силната икономика и добрите перспективи пред пазара. Това доведе и до значителен ръст на жилищата в големите градове на страната.
През миналата година например цените на жилищата в Германия са се увеличили средно с 5,1% - най-рязкото им увеличение от 1993 г. насам, отчита консултантската компания Bulwiengesa. Купувачите – както физически лица, така и инвестиционни фондове, се интересуват от германския пазар заради възможностите за постигане на добра доходност на фона на рекордно ниските лихви.
Домбрет посочва, че потребителите и банките трябва да са подготвени за евентуално увеличение на лихвите. „Договори за ипотеки трябва да се подписват само ако кредитополучателите биха могли да изплатят кредитите дори при по-високи лихви“, допълва той.
Решението на Централната банка на Швейцария да премахне максималния курс от 1,2 франка за 1 евро демонстрира, че пазарите на имоти са доста уязвими от гледна точка на купувачите, които са изтеглили кредит за покупка в чужда валута. В Германия все пак няма особени поводи за опасения. От всички ипотеки в страната, които се оценяват на над 1 трлн. евро, заемите в швейцарски франкове са само около 2 млрд. евро.
Домбрет потвърждава, че балон на пазара на имоти в Германия все още няма, въпреки засилената активност във всички сегменти и резкия ръст на цените на жилищата в най-големите градове (в някои случаи над 20 на сто на годишна база).


Виц на деня - 11 август
Хороскоп за 12 август 2026
Ясен Петров каза защо Спартак (Варна) падна в Пловдив
Джартов: Пожарът край военния завод е овладян, няма опасност за населението
159 пожара са потушени през изминалото денонощие в страната
Първите в света закони за работа от вкъщи се отлагат след протести на бизнеса
Резюметата на Google убиха търсенето. Сега интернет отвръща на удара.
OAE проучват нов завод за износ на LNG, за да избегнат Ормузкия проток
Съюзът на автократите става още по-силен
Турция прие знаков закон за прекратяване на конфликта с кюрдските сепаратисти
Неразрушими: 10 коли с над милион километра пробег
Новото Mitsubishi с 400 коня се оказа тайвански клонинг
Непознатата Гърция 5: Спарта, Мистра, Монемвасия
Европа вече си има магистрали, където електромобилите са с предимство
Двигател на Chevrolet запали след десетилетия в гората
Шум в нета: Двама от най-дейните биячи на починалия Георги не са в съда?
Руска ракета порази детска болница в Киев
Броят на жертвите след мощния трус в Колумбия достигна 132, стотици са ранени
Експерт: Ако Дунав спадне с още 30 см, АЕЦ „Козлодуй“ ще трябва да бъде спряна