Китайският купувач на небостъргач в Хонконг, който е собственост на милиардера Ли Ка-шин и беше продаден за рекордните 5,2 млрд. долара, се е оттеглил от сделката. Това съобщават двама запознати източници, цитирани от Ройтерс.
Причината засега не е известна, но оттеглянето подчертава трудностите за слабо известните китайски компании при набирането на капитал в чужбина на фона на ограничаването на изтичането на капитали от китайските регулатори. Мерките на китайските власти са насочени и срещу „ирационалните“ инвестиции в чужбина в сектори като недвижимите имоти.
През декември Ройтерс съобщи, че консорциумът, който закупи небостъргача, се опитва да заеме пари за 90% от сумата на сделката чрез мецанин финансиране и привилегирован заем.
Според първоначалната сделка, обявена през ноември, базираните в Пекин компании China Energy Reserve и Chemicals Group Properties трябваше да притежават 55% от C.H.M.T. Peaceful Development, инвестиционно дружество, което от своя страна щеше да стане собственик на небостъргача The Center.
Очакваше се инвеститори, базирани в Хонконг, да станат собственици на останалите 45% от C.H.M.T. Peaceful Development.
След оттеглянето на China Energy Reserve от сделката ръководителят на китайската компания Shimao Property Хуей Уин Мау ще се сдобие с дял от 20% в C.H.M.T. Peaceful Development, съобщава единият от запознатите източници.
Останалата част от 55-процентния дял на China Energy Reserve ще отиде при други хонконгски инвеститори, сред които главният изпълнителен директор на Kingston Financial Group Чу Юет Уа, допълва източникът.
Банков източник, запознат със сделката, казва, че кредиторите трябва да обмислят политическия риск. Китайските компании, които инвестират в имоти в чужбина, нарушават правилата на регулаторите, а недвижимите имоти не са основен бизнес за China Energy Reserve.
Компанията CK Asset Holdings на хонконгския магнат Ли Ка-шин съобщи през ноември, че продава 73-етажната офис сграда на C.H.M.T. Peaceful Development Asia Property. Това беше най-голямата продажба на единичен имот в света, която трябваше да донесе печалба от 14,5 млрд. хонконгски долара (1,85 млрд. щатски долара).


България в огнената карта на Европа: 2026 г. показва колко далеч вече стига рискът от пожарите
ЕС губи близо една четвърт от пречистената вода заради течове
НАП и КЗП отчетоха близо 38 хиляди проверки за спазването на закона за еврото
Българската индустрия се разминава с европейския ръст: производството спада с 2,6% за година
ИПИ: Малко специалисти по здравни грижи работят в някои общини във Варненско
Големите корпорации купиха политическо влияние. Сега идва сметката
Уорш има по-сериозни проблеми от трудното начало във Фед
Все повече страни забраняват социалните мрежи за деца - но има ли ефект?
SpaceX премина първата забрана за продажба на акции с рали от $500 млрд.
Найджъл Фараж очаква лесна победа, но умората от него расте
Mercedes-Maybach S680, направен за ЛеБрон Джеймс, се продава
Изпреварил времето си: Пророческото семейно комби на Ford
Защо шофьори на BMW не дават мигач
Роботите на Hyundai правят чудеса при паркиране
Защо производителите крият дръжките на задните врати
Неочакван обрат при разследването на атентата срещу италиански журналист
Алесандра Амброзио получи приказно предложение за брак
ЦСКА се промъкна до плейоф на ЛЕ след загуба с 1:3 от Макаби Тел Авив
София сред най-евтините европейски градове за уикенд туризъм