Средните офертни цени за жилища под наем във Великобритания извън Лондон стигнаха над 800 паунда на месец за пръв път в историята в резултат на по-малкия брой налични имоти, сред които да избират наемателите, съобщава PropertyWire.
Последното проучване на имотния портал Rithemove показва, че наемите са се увеличили с 0,8% през третото тримесечие на 2018 г., което е най-големият скок за това време на годината от 2015 г. насам.
В същото време има с 8,7% по-малко имоти, отдавани под наем на годишна база, а в Лондон този процент е 19,4%. Брокерите пък намират наематели с 4 дни по-бързо за имотите, отколкото преди година.
Според Rightmove продължаващата тенденция, при която по-малко наемодатели купуват имоти за под наем, е довела до рекордно високи наеми и липса на оферти това тримесечие. Това, от своя страна, засилва конкуренцията между перспективните наематели, търсещи правилното жилище.
Друг фактор за липсата на имоти за отдаване под наем е спадът на ипотеките за жилища, купувани с цел отдаване под наем. Понижението е с 14% на годишна база и с 53% спрямо периода преди три година – преди допълнителния гербов налог за втори жилища.
„Наеманото търсене в момента изпреварва предлагането на много места, особено в столицата. Излизането на много наемодатели от пазара на „купуване с цел отдаване“ през последните години се дължи на редица фактори – от по-сложния данъчен режим и по-строгите критерии за кредитиране до по-високия гербов налог за втори жилища и допълнителните правни задължения“, казва търговският директор и анализатор на жилищния пазар в Rightmove Майлс Шипсайд.
„Така оставаме с липса на налични жилища за наемателите, търсещи да наемат следващия си дом, а това означава, че когато правилният имот наистина се появи, той не се задържа много, преди да бъде нает“, добавя той.


Виц на деня - 13 август
Ето къде няма да има ток днес във Варна
Жълт код за силен вятър и вълнение е обявен за четвъртък за морското крайбрежие
Над 50 000 бебета са се родили у нас през 2025 г.
Асен Личев: Европа пресъхва, а чиновниците още пишат доклади
Русия обмисля саботаж и други атаки в Европа, предупреждава разузнаването
Джош Кушнер и Боб Айгър купуват Лос Анджелис Лейкърс за $12,5 милиарда
Тръмп се връща към икономически натиск върху "окопалия се" ирански режим
Отчетите на S&P 500 са толкова добри, че инвеститорите вече се притесняват
Изкуственият интелект тласка енергийния сектор към нова вълна от сделки
Четири скрити функции на автомобила
Шест проблема при Honda CR-V на старо
Cybertruck стана количка с дистанционно в безумен проект
Проблем блокира шофьори и пътници в хибриди на Lexus и Toyota
Jaguar показа интериора на електрическия Type 01
Владимир Путин за първи път посети Курилските острови
Задържаха наркодилър в столичния кв. "Гео Милев"
Екип на ЕК анализира миграционната ситуация в Сеута
ПСЖ спечели за втора поредна година Суперкупата на Европа
Иран: Ормузкият проток остава затворен, докато не се приемат условията ни