Институционалните инвеститори в имоти сигнализират за по-голям апетит към риск през следващата година, показват данните от глобалното проучване на инвестиционните намерения, публикувано от организациите INREV, ANREV и PREA.
Една пета от световните инвеститори, които правят вложения в Европа, включително повечето от местните инвеститори, посочват опортюнистичните инвестиции като предпочитан от тях начин за реализиране на вложения. Това е двойно повече в сравнение с предходната година, отчитат организациите.
Тези резултати отразяват непрекъснатото търсене на алтернативи за разгръщане на капитала и увеличаване на възвръщаемостта на фона на продължаващите ниски лихви и ниска доходност от традиционните имоти. Данните хвърлят светлина и върху продължаващата тенденция за увеличаване на капиталовия поток към сектора на имотите на фона на по-високата доходност спрямо лихвените нива.
Според проучването през 2020 г. в недвижими имоти в световен мащаб се очаква да бъдат инвестирани общо 98,1 млрд. евро нов капитал. Лъвският дял (61%) ще идва от инвеститори в Европа. Следват инвеститорите в Северна Америка и от Азиатско-тихоокеанския регион с по малко под 20%.
Очаква се приносът на европейските инвеститори да нарасне от 32,5 млрд. евро през 2019 г. до приблизително 54,1 млрд. евро през следващите две години.
През този период се очаква също Европа да привлече значителни обеми капитал в размер на 39,8 млрд. евро. Към Азия ще се насочат 28,3 млрд. евро,, а други 19,4 млрз. евро ще бъдат вложени на пазара в Северна Америка.
Данните показват, че ще продължат да се увеличават и вложенията в непублични фондове за имоти. Само европейските инвеститори планират да увеличат своите ангажименти от 17,6 млрд. евро през 2019 г. до 20,8 млрд. евро през 2020 г.
Инвеститорите, които оперират в Европа Европа, запазват предпочитанията си към Германия (67%), Великобритания (63%) и Франция (57%). За фондовете най-добрите три държави за инвестиции в имоти са Германия, Франция и Холандия.
Офисите са на първо място в списъка с предпочитани сегменти. Следват индустриалните и логистични имоти и жилищните имоти.


Черно море с благородна кауза за мача с Арда
Затварят основни улици заради мача Спартак - Левски днес във Варна
Хороскоп за 8 декември 2025
Скъпотия! Храните у нас продължават да поскъпват стремглаво преди еврото
7 декември е обявен за Международен ден на гражданската авиация
В Испания и Италия банките са двигател на дълго чакан възход на акциите
Може да видим връщане под 4000 долара за тройунция при златото
С новия дълг не се увеличава производителността, а пада върху младите
България с рекорден ръст на онлайн продажбите за Черния петък в Европа
Кой ще замести Хасет в Белия дом, ако стане шеф на Фед
Kia показа дизайна на бъдещето си
Toyota се завръща във Ф1
BMW превъртя играта: Тествахме новото iX3
Най-бързата кола на XX век беше продадена за над 25 милиона долара
Какви са основните проблеми на 1.2 TSI на Volkswagen
Гръцкият имотен пазар губи инерция: чуждите инвестиции рязко спадат
Облачно, но без валежи в планините: подходящи условия за зимен туризъм
Александър Джартов: Бедствено положение е обявено за Ардино
Китайски изтребители насочиха радар за управление на огъня към японски самолети
Как "човекът на Тръмп" в НАСА ще изправари Китай в космоса?