Американският интернет гигант Facebook днес обяви, че е започнал процес по назначаването на юридическо звено, което да служи като неин местен представител в Турция. Ходът е в отговор на нов закон за социалните мрежи, който според критиците има за цел да заглуши несъгласието, предава Ройтерс.
Законът позволява на властите да премахват съдържание от платформите, вместо да блокират достъпа, както правеха в миналото. Всичко това предизвика притеснения, тъй като хората се насочват все повече към онлайн платформите, след като Анкара затегна хватката си над масовите медии.
Компанията твърди, че решението не променя стандартите за общността, които очертават кое е разрешено и кое не във Facebook. Според социалната мрежа не се променя и процесът за разглеждане на искания на правителството.
„Ще оттеглим представителя, ако се сблъскаме с натиск и върху двете“, посочва в изявление компанията, като допълва, че остава ангажирана със запазването на свободното изразяване и на другите човешки права в Турция.
Други компании също си наеха представители, за да отговорят на изискванията на наскоро изменения закон за интернет. YouTube, която е собственост на Google, преди месец заяви, че е взела такова решение.
На компаните, които не се съобразяват със закона, широколентовата им връзка ще бъде намалена с 90%, което по същество ще блокира достъпа до тях.
Повече новини за технологии можете да научите от видеото на Bloomberg TV Bulgaria.


Хванаха за ден 39-ма шофьори с алкохол или наркотици
Мъж скочи от тераса и почина на място
Демерджиев: Има достатъчно доказателства за повдигане на редица обвинения по случая „Баба Алино“
Утре е обявен код за опасно горещо време в цяла България
Утре и на 4 юли предстои придвижване на военна техника по републиканските пътища
Манчестър на Анди Бърнам е градоустройствен урок за Лондон
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Европа има 6 млрд. причини за нов налог върху купувачите в интернет
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Синдикатите не харесват бюджета, КНСБ готви протест
Двата икономически стълба, които поддържат Русия на Путин, може да се сринат
Арестуваха войника, заплашил Путин с преврат
И Бонев разкритикува бюджета: Вероятн оставени много капани, които в момента щракват
Най-накрая: Демерджиев обяви, че ще има нови лаборатории за изследване на кръвни проби
преди 5 години Въпреки огромната фамозност на платформата, едва ли някой е запитал дали тя изпълнява действителните си функции, за сближаване на хората и утвърждаване на демокрацията! Това и качество е определено като непроследимо! Защо обаче е подценена науката статистика и защо социолозите мълчат е странен и дори страшен въпрос. Да не би това, което наблюдаваме в момента, като резултат да е ефекта на едно негативно явление, белязано от манипулации, дискриминация и то от конкретни хора?!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар