Третият български мобилен оператор VIVACOM пуска иновативно телеком решение, което позволява извършването и консултирането на операции от разстояние в реално време, без да е необходимо всички лекарски екипи да присъстват физически на място. Технологията от ново поколение беше представена на живо в понеделник, когато специалисти от три водещи български болници, отдалечени на 600 км една от друга, извършиха заедно операция посредством лекарски телемост.
Решението е знаково нововъведение в сектора и има национално значение за сферата на здравеопазването. Чрез изграждането на непрекъсната комуникационна среда вече ще се осъществява пренос на данни, картина и звук (снимки с висока резолюция, снимки от мамография, ехография, скенер, хистологични тъканни срезове) в реално време, което ще позволи навременна консултация от водещи български специалисти, независимо в коя точка на България се намират. Решението ще оптимизира и времето за планиране на операции, обсъждането на резултати и даването на насоки за най-подходящо лечение. Връзката се осъществява посредством използването на непрекъсваема високоскоростна интернет платформа, разработена от VIVACOM и Телелинк.
Проектът стартира чрез изграждането на телемост между водещи специалисти по гръдна хирургия и патология от три болници в страната (Първа АГ болница „Света София“ – София, УМБАЛ „Света Марина“, Варна и Военномедицинска академия), които проследиха извършването на операция за отстраняване на рак на гърдата, водещо онкологично заболяване в България с 4 000 нови случая годишно.
Интервенцията беше извършена от д-р Евгений Василев от Първа АГ Болница „Света София“ и консултирана в реално време от проф. Радослав Радев, гръден хирург в УМБАЛ „Света Марина“ и декан на Факултета по медицина към МУ-Варна, и от полк. доц. Деян Йорданов, началник клиника „Гръдна хирургия“ към ВМА.
Потенциалът на новия метод за телемедицина беше наблюдаван на място от д-р Нигяр Сахлим, Председател на Комисията по здравеопазването към парламента, и от кмета на столицата Йорданка Фандъкова в Първа специализирана АГ болница „Св. София” в София, както и от министъра на здравеопазването д-р Таня Андреева и министъра на образованието и науката проф. д-р Анелия Клисарова, които присъстваха на представянето му в УМБАЛ „Света Марина“ във Варна.


НС прие на първо четене бюджета на общественото осигуряване
Празнични безплатни пешеходни обиколки ще се проведат във Варна
България въвежда постоянна забрана за улов на есетрови риби в река Дунав и Черно море
39 пожара гасиха огнеборците в страната за изминалото денонощие
16 души са ранени във "войната" по пътищата за последното денонощие
Биткойн пада под $90 000 след намалението на лихвите от Фед
Българският бизнес мисли за отбрана и няма да вдига ударно заплати през 2026 г.
„Мълчаливи несъгласия“ изострят разделението във Фед след намалението на лихвите
Китай показа най-големия в света "кораб майка" за дронове
Мексико въвежда мита до 50% за китайски и азиатски стоки
Какви са слабите места на дизеловия Mercedes-Benz OM651
ЕС тихомълком планира нов клас автомобили с цена под 15 000 евро
Знаете ли как Audi Matrix LED комуникира с пътя?
Kia показа новия си кросоувър за Европа
Сервиз поиска 15 000 евро за ремонт на Tesla, собственикът я оправи срещу 100 евро
ПСС: Добри са условията за туризъм по планините
Община Бобошево е осъдена на 5000 лв. обезщетение за ухапване от куче
Ерика Кърк: Дъщеря ни няма търпение да отиде в рая, за да види баща си
Радостин Василев: Слави и БСП да декларират, че ще напуснат управлението