Философията на китайската икономика е, че дългът не е фактор, който пречи на растежа, а го подпомага. Това каза д-р Антон Костадинов, Институт за икономически изследвания при БАН, в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.
"Основният фокус на кредитният балон отива към големите корпорации и строителството. За китайската икономика строителството е един от основните стълбове", каза гостът.
Той обясни, че в момента по-големият дълг на китайските компании се стимулира с по-ниския лихвен процент. "Китайското правителство се бори с негативните последици от търговската война", заяви Костадинов.
"Неочаквано за много анализатори, ударът, който понесе китайската икономика от търговската война, не беше толкова сериозен. Намаляването на лихвите може да се приеме като една от мерките за омекотяване на влиянието от търговския конфликт", посочи експертът.
Той е категоричен, че нулевите лихви имат място в китайската икономика.
„Китайската програма Made in China 2025 строява целия бизнес. Китай е комунистическа държава, но се управлява на принципа на капитализма. Правителството се стреми за най-кратко време да настигне всички икономики и страната да се качи на следващото ниво на икономическо развитие“, каза Костадинов.
Според него САЩ се стремят да контролират този процес, като обявяват търговска война на Пекин.
Целия разговор вижте на сайта на Bloomebrg TV Bulgara.


Честваме паметта на св. равноапостолна княгиня Олга
Испания победи Белгия и ще срещне Франция на полуфинал
България, Гърция и Румъния се сблъскват с траен демографски спад
АПИ планира цялостен ремонт на Аспаруховия мост във Варна
България влиза под засилен европейски контрол заради висок бюджетен дефицит, какво следва
Apple съди OpenAI за кражба на търговски тайни
САЩ настояват Иран да обяви Ормузкия проток за отворен за всички кораби
Фондовете ще навлязат на жилищния пазар у нас до 10 г., засега все още са мираж
Козметиката може да е следващата мека сила на Китай
Фермерите в Уганда се противопоставят на петролопровод на стойност 5 милиарда долара
15 чудесни коли на старо, по-евтини от почивка в Слънчев бряг
Изоставена Toyota Land Cruiser възкръсна след години в гората
Суперколата на BYD: За европейци - 200,000 евро, за китайци - 64,000
Купена за 400 долара, тази кола струва 3 милиона днес
Прогрес: Volkswagen замени модерните косачки с... овце
Във Франция: Осъдиха мигрант от Алжир, удишил и разчленил съпругата си
Обвит в легенди: остров Кафканас, свързан с майката на Александър Велики