Реалистичният план е ограничението със социалната дистанцираност да продължи повече от месец до два. В такъв случай повечето компании имат възможност да издържат без големи приходи, каквито са планирали. Това коментира Мария Шишкова, управляващ съдружник на Aims Human Capital, в предаването “В развитие” с водещ Вероника Денизова.
По думите ѝ алтернативите са няколко. Едната е компаниите сега да се захванат с нещата, които са важни и за които все не остава време - проекти за подобрение на процесите, за оптимизация на работата и иновативни проекти.
“Много хубава възможност е това време да се инвестира в обучения и в развитие, защото практиката показва, че със засилените темпове, с които се развиваше нашата икономика, компаниите буквално се бореха за ресурса време. Сега е добра възможност”.
Шишкова добави още, че ако реалистичните планове преминат към по-песимистични, тогава това, което може да се направи, е хората постепенно да бъдат пускани в платените си отпуски, а тези, които имат възможност - да вземат неплатени.
“Много важна е подкрепата, която правителството заяви за следващите 3 месеца - че ще поема 60% от възнагражденията и данъците на хората, които иначе биха били съкратени, ако работодателите поемат ангажимент да изплащат останалите 40%”, каза тя.
Шишкова посочи и още една възможност, която може да се реализира чрез компании, които са лицензирани за временна заетост към Министерството на труда и социалната политика.
"Там, където не достигат хора, например в хранителните стоки заради претоварването сега, да има сътрудничество с компании, които не могат да използват изцяло ресурса си от хора, т.е те биха могли да ги “преотдадат” за известен период от време, докато ситуацията се промени”, обясни експертът.
Повече вижте във видеото, а целия разговор може да проследите на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.


България в огнената карта на Европа: 2026 г. показва колко далеч вече стига рискът от пожарите
ЕС губи близо една четвърт от пречистената вода заради течове
НАП и КЗП отчетоха близо 38 хиляди проверки за спазването на закона за еврото
Българската индустрия се разминава с европейския ръст: производството спада с 2,6% за година
ИПИ: Малко специалисти по здравни грижи работят в някои общини във Варненско
Големите корпорации купиха политическо влияние. Сега идва сметката
Уорш има по-сериозни проблеми от трудното начало във Фед
Все повече страни забраняват социалните мрежи за деца - но има ли ефект?
SpaceX премина първата забрана за продажба на акции с рали от $500 млрд.
Найджъл Фараж очаква лесна победа, но умората от него расте
Mercedes-Maybach S680, направен за ЛеБрон Джеймс, се продава
Изпреварил времето си: Пророческото семейно комби на Ford
Защо шофьори на BMW не дават мигач
Роботите на Hyundai правят чудеса при паркиране
Защо производителите крият дръжките на задните врати
Румъния не е готова за еврото, не изпълнява нито един критерий
Неочакван обрат при разследването на атентата срещу италиански журналист
Алесандра Амброзио получи приказно предложение за брак