С прекратяването на плановия прием много хора останаха без навременна диагноза и без нужното лечение. У нас буди тревога това, че в тази ситуация се затварят болниците, но се отварят питейни заведения. Това заяви в ефира на Bloomberg TV Bulgaria д-р Станимир Хасърджиев, председател на Националната пациентска организация. По думите на Хасърджиев трябва да се научим да живеем с подобен вид кризи и колкото по-бързо обществото и системата ни се пригодят, толкова по-лесно ще бъде.
„Проблемът е, че здравната ни система не може да издържи и вече в продължение на година тя не се реформира. Не трябва да работим по начина да затваряме едно и да отваряме друго, нещата изискват дългосрочна визия“, каза гостът.
„Много е вероятно да наблюдаваме ръст на хроничните заболявания и се страхувам, че той ще бъде значително по-голям, отколкото в Западна Европа“, каза гостът.
Според Хасърджиев е крайно време да се регламентира дистанционният преглед. „Сега в предизборните програми също не виждаме визия за осъвременяване на нашето здравеопазване“, категоричен е той.
„Пандемията донякъде отключи процеса към дигитализация, но това е до известна степен и проформа, тъй като политиците се засилиха покрай изборите и Covid, но здравното досие например продължава да бъде един сайт, който е недостъпен за гражданите“, заяви председателят на Националната пациентска организация.
По думите на Хасърджиев също така във ваксинационния план бяха пропуснати най-честите жертви на пандемията, а именно хората с хронични заболявания.
Целия разговор вижте във видео материала на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.


Всяка десета нова кола в България е електрическа
Летни работилници в библиотеката
Нов регламент: Мигащите стопове при аварийно спиране стават задължителни за новите коли в ЕС
Ученици от Хуманитарната гимназия успешно преминаха стажа си във Варненския апелативен съд
4 нови камиона ще бъдат включени в почистването на Варна и курортите
България стои добре на дълговия пазар, еврозоната разширява инвеститорската база
New Edge Health: Домакинствата инвестират повече от фондовете и институциите
Кърт Волкър: Тръмп уважава победителя
Кърт Волкър: Срещата на НАТО беше силно послание за Владимир Путин
Срещата на НАТО в Анкара бе повече предупреждение, отколкото облекчение
Семейна Skoda унижи Ferrari и Lamborghini на пистата
Пълна лудост: Количка Hot Wheels навъртя 49 000 км
"Убиецът на Tesla" започна да се разпада
Скъпите ремонти в електромобилите не се дължат на батерията
Нужен ли е заден спойлер на обикновен седан?
Обрат: Разследването за смъртта на бившия британски министър се поема от антитерористите
Над 10 млрд. лева за здраве, но пациентите продължават да доплащат
Останките от "Вагнер" изградиха наркоимперия в Централна Африка
преди 5 години Правителствата налагат ужасен геноцид над населението. Отказват да лекуват болните, унищожават поголовно бизнеси, смачкват психически децата и лабилните. Цялата тази отрицателна енергия ще се излее в един момент. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години изпълняват се поръките за зачистване на тая територия от коренното и население ... за оцелелите-резервати . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Управляващите от некомпетентност и липса на какъвто и да е сив грамаж в главата ще го уморят тоя народ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар