Демокрацията изисква усилия и борба с корупцията. Макар че позицията на България по отношение усещането за корупция се подобрява, като цяло регулаторната среда в страната се характеризира със сложност, липса на прозрачност и произволно или слабо прилагане. Тези фактори създават стимули за публична корупция. Това коментира пред Bloomberg TV Bulgaria Даниел Киряков, мениджър "Публични комуникации" на Американската търговска камара в България (AmCham) относно последния доклад на Държавния департамент на САЩ за инвестиционния климат.
Той посочи, че според доклада се отчита осезаем ръст в разработването на софтуер, техническа поддръжка и аутсорсинг на бизнес процеси. „Секторите за информационни технологии и бек офис аутсорсинг привлякоха редица компания от Европа и САЩ в България, а много от тях създадоха глобални и регионални центрове за услуги в страната, но въпреки това все още сме в „Б“ група“, каза Киряков.
По думите му този доклад може да се разглежда като моментна снимка на състоянието на България като място за правене на бизнес или наръчник за едно правителство къде държавата се справя добре и къде - не. „Този доклад може да е отправна точка за реформи, ключови показатели за подобрение на средата. Обективно може да се използва и като наръчник на бъдещи инвеститори, защото в него има полезни неща по отношение на бизнес средата и данъците. Не става въпрос само за критика“, обясни Киряков.
Той добави, че според доклада, България е с най-ниския процент на производителност на труда в ЕС, а в средносрочен план производителността е допълнително изложена на риск поради бързо свиващото се население.Освен това страната се нарежда в челните места в ЕС по евтина работна ръка и плоски корпоративни данъци, както и данъци върху доходите
По отношение на политическата ситуация в България Киряков изрази надежда за стабилно правителство, чийто мандат да не бъде краткосрочен, защото бизнесът има очакванията за стабилна политическа среда. „Няма как да се води борба с корупцията и да се привличат иновации и инвестиции, когато средата ти е „нечиста“, посочи гостът.
Вижте повече във видеото на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.


Рубио: България беше сред полезните за САЩ съюзници в НАТО по време на войната с Иран
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Квантови сензори в Космоса ще са следващата революция в прогнозата за времето
В. Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Нов украински прехващач може да подсили отбраната на Европа
DARA и "Бангаранга" са на финал на Евровизия
Денисиньо е новият шампион на Hell’s Kitchen, грабна 50 000 евро
Еврото, цените и властта: Накъде върви държавната намеса?
Сериалът "Тед Ласо" променил живота на Хада Уодингам
преди 4 години Ами явно няма български политик, който да иска в България да има демокрация, затова и няма никаква борба с корупцията. Пълна бутафория на корумпирани политически престъпници. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години се тая - и двете са помийни ями отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години То при комунизъма се борят с нея. За справка - в Китай по към 3 смъртни присъди на ден. Имали 'освежаващ' ефект! Във Виетнам също се прилагат, да не говорим във Филипините. Там Дуерте дори беше обещал колко ще бъдат екзекутиране за наркотици, и доколкото си спомням си го изпълни!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години ами щом е така, почнете си борбата от вашата държава - най-корумпираната в света - САЩ. почнете с изборите си например, нека всеки гласува само по един път и да си показват личните си карти. после да спре расизма срещу белите. фейсбуците да станат равноправни на всички други фирми.и тогава елате да ми говорите за нашата корупция.а, да, щях да забравя - а сина на Президента ви?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Тоя умнокрасавец от кой университет е? харвард или оксфорд? отговор Сигнализирай за неуместен коментар