„Преди около четири години бе сключено споразумение в Астана между Русия, Турция и Иран, което изгражда статуквото в Сирия, но тогава Москва бе изключително силна и наложи своите виждания. Сега обаче Русия е заета с войната си в Украйна и насочва силите си там, което създаде вакуум, от който бунтовниците се възползваха“, посочи той.
По думите на коментатора различни източници предават, че в руската база в Сирия е имало само три самолета, когато бунтовниците са се насочили към Алепо. Чуков обясни, че сирийската армия има мотивация да защитава градовете, в които има установен контрол, и получава подкрепа. Той съобщи, че „мнозина анализатори твърдят, че ключовото за Турция е разединяването на кюрдите, въпреки че южната ни съседка отрича каквато и да е намеса“. Той напомни, че Турция направи три военни операции в Северна Сирия и в момента има една територия, контролирана от кюрдите, но тя е между две територии, контролирани от нея.
„В момента Турция се опитва да свърши това, което отдавна Ердоган мечтае – кюрдите да бъдат изтеглени и изгонени. В момента, ако погледнете арабските телевизии ще видите едни огромни колони бежанци – 100 хиляди кюрди, които напускат регионите, в които влязоха бунтовниците“, анализира ситуацията той. Чуков добави, че Сирия е изключително разделена държава, като тя е единствената държава, в която има руски и американски войски едновременно.
Арабистът е на мнение, че близкоизточната страна е срината, което подтиква голяма част от хората да се издържат, като попълват редиците на джихадистки и терористични организации като „Ислямска държава“. Проф. Чуков допълни, че в Сирия се наблюдава борба за изключително много различни интереси.
Чуков не смята, че има сценарий, в който ще се стигне до създаването на независима държава на кюрдите, защото те нямат подкрепата на глобалните играчи. Другият голям проблем пред кюрдското население е, че то е разпръснато на територията на четири различни държави – в тях често не се говори на един и същи език и липсва националното самосъзнание освен силна омраза към Турция и влияние от Кюрдска работническа партия (ПКК).
Какво ще се случи, ако Башар Асад падне и Сирия се разпадне? Ще има ли демитализирана зона в Украйна? Ще успее ли Тръмп да постигне мир във войната с Украйна? Има ли това връзка с намаляването на военния бюджет на Русия? Ще преструктурира санкциите си САЩ срещу Русия и защо се очаква те да бъдат засилени в сектора на енергетиката? Накъде се насочват ударите на Русия в Украйна?
Целия коментар гледайте във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Светът е бизнес" може да гледате тук.


Почина един от най-популярните японски актьори
Радев отличи огнеборци и доброволци, участвали в овладяването на пожари през лятото
От Черно море излязоха с важна информация за мача с ЦСКА
Вижте резултатите от официалния кантар на SENSHI 29
ФИФА с нововъведение за засадите на световното по футбол
Юанът става все по-използван при паричните преводи
Еврозоната бележи по-силен ръст от очакваното благодарение на вътрешното търсене
Ралито на китайските акции изостава от американските
САЩ лобират срещу плана на ЕС за отпускане на заем в подкрепа на Украйна
Китай изпраща нови панди на Франция след срещата Макрон-Си
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Audi готви още една изненада
Политик предложи премахване на червения светофар и знаците на пътя
Малка кола на старо с автоматик – ето 4 сигурни предложения
Lexus LFA се завърна като... електромобил
Кметът на район "Изгрев" съобщава за саботажи с боклука
Гръцките фермери затвориха и ГКПП "Капитан Петко Войвода"
Ампутираха левия крак на бащата на Меган
Програмата Explorer дава възможност за стипендии и международни стажове
БГ политици: Ниско домашно възпитание, ниска политическа и езикова култура
преди 11 месеца До: Alex Silver Вярно ли изтърси тази гллуппост?? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 месеца От кога бандюгите от Ал Кайда станаха бунтовници? При това финансирани от фащовете? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 месеца Бунтовниците влязаха в Хама... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 месеца Този май беше читавият брат от двамата чукови?! Другият е безаналогов росбоклук и ченге от ДС, сбъркал катастрофално над 50 прогнози на тема "Войната в Украйна"! отговор Сигнализирай за неуместен коментар