До две-три години бизнес авиацията ще преживее бум. Такова мнение изрази Тодор Иванджиков, председател на Асоциацията на българската авиационна индустрия, в предаването „В Развитие“ по Bloomberg TV Bulgaria.
„В много държави се работи върху самолети с двигатели на водород, електричество, амоняк, които са 12-14-местни и са особено удачни за Балканите“, посочи той.
Според него всеки град у нас, който ще остане, а няма да се стопи, трябва да разполага с летище и индустриална зона. Той призова държавата да възстанови всички летища, защото много скоро ще са необходими.
"Пуснем ли въздушни таксита и малки самолети, където себестойността на летателен час ще бъде много по-ниска, хора с добри заплати ще могат да ги използват, за да отидат до Лемнос за кайтсърф или до Солун", коментира Иванджиков.
Той счита, че големите градове в страната трябва да помислят за възможностите, които предоставят тези превозни средства, и да осигурят необходимата инфраструктура за тях.
Експертът коментира и случая със заглушаването на GPS сигнала на самолета на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в България, като заяви, че той не е прецедент. Откакто започна войната в Украйна през 2022 г, по Южното Черноморие, в страни като Румъния и България, се случва редовно заглушаване на GPS сигнала. Същото се отнася за областта около Израел, Йордания, Кашмир, отбеляза той.
Това е стандартна процедура при военни действия, особено поради новия начин на водене на войни с дронове. Целта е предпазване от тях, отбеляза още той.
Иванджиков изтъкна, че относно случая със самолета на Фон дер Лайен все още не е известно дали става дума за заглушаване, колко време е продължило то и дали не е било само показване на грешни координати. Той обясни, че GPS системите са се наложили от 1 януари 2020 г., като позвояват чрез 24-те сателита над Земята по-прецизно водене на самолетите.
„Но тази система не е основна. В наредбата, която задължава самолетите да бъдат оборудвани с тази ADS-B Out система, има изключения за много машини като старите модели Airbus и Boeing и бизнес самолетите. Те летят без GPS и не е необходимо да монтират системата поради нецелесъобразност от финансова гледна точка“, отбеляза гостът.
GPS заглушававето е технически проблем, при който пилотът следва определена процедура - изключва GPS-а, за да не пречи на другите системи, и преминава към стандартите инерционни системи, с които самолетът се следи и може да кацне, обясни той.
Иванджиков коментира и увеличаването на случаите в Европа, включително на летище София през февруари, при които дронове смущаваха работата на летищата. „Те започват да въвеждат антидрон системи, като е нужно да се прецизира много добре каква да бъде тя, въвеждат се регулации и изисквания към системата“, отбеляза той. Сигурността трябва да бъде на такова ниво, че да позволи да се развива този вид авиация, счита Иванджиков.
"Регулациите трябва да са в посока да направим безопасно летенето на самолетите и дроновете да бъдат безопасно използвани, тъй като те се налагат все повече в медицината, логистиката, превозите на товари, земеделието."
Целия разговор гледайте във видеото на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "В развитие" може да намерите тук.


Конкурс на Обсерваторията във Варна е част от честванията по случай Международния ден на светлината
Дисципът на БФС обяви, че няма убедителни данни за расизъм на мача Черно море - Ботев
Варна предоставя спортната си база на клубове за 5 години
От понеделник две варненски линии минават на летни разписания
Хороскоп за 16 май 2026
Honda и Nissan може да подновят разговорите за обединение
Печелившите и губещите от срещата на върха на Тръмп и Си Дзинпин в Пекин
Китайската икономика започва поредно тримесечие с дивергенция на растежа
MARA: Абонатите вече използват много повече токени от преди
MARA: Енергията е ключ към AI
Ето как новият модел на BYD върви на три колела
Музеен експонат отнесе глоба за превишена скорост
Цялата гама на MINI с 5 звезди от Euro NCAP
Провали ли се наистина електромобилът?
Zeekr стъпва на българския пазар с първи официален дилър
МОК въвежда генетичен тест за пола на Олимпийските игри в Лос Анджелис
КЗП завежда колективен иск срещу електроснабдително дружество
Мирчев: Прокуратурата прекалява, нищо не налага задържането на доставчика