IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Задъхва ли се Русия на Путин?

Проблемите за руската икономика остават в сянка на фона на високата цена на петрола

21:02 | 24.03.14 г. 74
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Задъхва ли се Русия на Путин?

Доста преди настъпването на настоящите политически сблъсъци в Източна Европа, Владимир Путин бе обявен за най-влиятелната личност в света за 2013 г. Въпреки заграбването на територии и другите геополитически успехи, които засилиха вътрешното доверие в руския лидер, реалната основа на властта – стабилната икономика, постепенно се разпада.

Икономическият растеж на Русия се понижи от средните за последното десетилетие 7 на сто до едва 1,3% през миналата година. Според последните очаквания на местната финансова институция Sberbank пък разширението през настоящата година ще бъде нулево.

Усещайки предстоящите неприятности, богатите руснаци изтеглиха парите си от страната с един от най-бързите темпове в последните две десетилетия. Чуждестранните инвестиции се свиха с общо 60 млрд. долара от 2012 г. насам, докато рублата изгуби 22% от покупателната си стойност спрямо американските пари в последните две години.

Проблемите за руската икономика в последните тримесечия до голяма степен оставаха в сянка на фона на високата цена на петрола. Русия все още е износител номер едно на "черното злато" в света и пазарната стойност от приблизително 110 долара за барел в последните три години продължава да подпомага местната икономика.

Въпреки това и с просто око е видимо, че руската икономика е в застой, което в дългосрочен план е предпоставка за множество проблеми.

След като пое властта през 2000 г., Путин започна да работи в посока слагането на край на политическата нестабилност и инфлацията, които завладяха Руската федерация при Борис Елцин. Той успя да стабилизира икономиката, овладя държавния бюджет и ограничи дълговете. Покачващите се цени на петрола и печатницата на Руската централна банка свършиха останалото.

Между 2000 г. и 2010 г. доходите на глава от населението нараснаха до 10 000 долара спрямо постиганите по-рано 1 500 долара. Неслучайно президентът започна десетилетието със 70% одобрение от местното население, което традиционно е свикнало да живее с напрежението, което предоставят управленията под формата на еднолични режими.

Високото самочувствие и самонадеяността на бившия агент на КГБ обаче му изиграха лоша шега. Неотдавна бившият американски президент Джордж У. Буш заяви в интервю, че Путин се е превърнал от загрижен за задълженията на Русия към човек, който днес инвестира петролните печалби в популистки проекти, които целят бетониране на властта му.

Въпреки нарастващата му репутация като геостратегически ръководител, Владимир Путин видимо изпуска юздите що се касае до икономическите стратегии. Във времената, когато страни като Мексико отварят петролната си индустрия за частни инвестиции, Русия все повече се затваря, ограничавайки до минимум комуникацията с чуждестранните партньори.

Държавната петролна компания Роснефт вече контролира 40% от производството на петрол. Ефективността на дружеството обаче е доста спорна на фона на глобалните тенденции за отдаване под наем на производствените мощности на по-мотивирани частни изпълнители в продължение на години.

За да запази своя федерален бюджет в баланс, Русия се нуждае от цена на петрола от поне 110 долара за барел. С оглед на необходимостта кризата в Източна Европа може и да е логичен ход, който цели повишаване на напрежението на международните стокови пазари. Евентуално отстъпление в цената на търгуваното на Стария континент "черно злато" вероятно би имало унищожителен ефект върху руската икономика.

Засега руснаците аплодират действията на своя лидер, който върна Кримския полуостров в пределите на федерация за първи път в последните 60 години. Това обаче може и да се промени, ако икономиката продължи да буксува. Геополитическите победи на "най-влиятелния човек" застрашават с все по-голяма сила основното, върху което се крепи света през XXI век – рационалната отворена към света пазарна икономика.

Повече за икономиката на Русия и връзката и със Стария континент вижте в разговора на Вероника Денизова от Bulgaria On Air c Димитър Вучев от Investor.bg!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:36 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Bulgaria On Air виж още

Коментари

22
rate up comment 9 rate down comment 6
kalendar
преди 10 години
а философе-я ми кажи колко е свободна Социалистическа република Виетнам или Народна република Китай и колко са демократични тия двете, щото там бая бизнес има. Или пък-ОАЕ демократични държави ли са? Щото да ти резнат зелката там не е странно, не е и невъзможно. И всичко се прави в името на вожда(шейха). А кои са точно тия заробващи ни политици, про руски настроени-я погледни вчера коя е единствената партия, която не е подписала непризнаването на референдума-Атака! Да не се окаже, че имаме проамерикански заробващи ни политици, слепецо. И понеже нямаме демокрация и свобода 200+ дни оставиха едни *** и морално ограничени да си развяват байряка на жълтите павета. Сега задължително купуваме енергоносители от Русия, щото няма от кой-Набуко се провали, щото толкова им е май вътъка на американците. И само да знаеш-топлофикация е на софийска община, т.е. на ГЕРБ, не им викай другаря, че се обиждат.Слепци...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 5 rate down comment 7
kalendar
преди 10 години
я погледни какви храни купува и какви изкарва-що дрънкате глупости всичките-ако Русия спре да продава зърно на Китай и ЕС наясно ли си, че всички ще минем на ниско въглехидратна диета(ние не, щото и ние сме добре със зърното, но западняците са друга бира)???? И я ни покажи линк за тия разстреляните да видим:) А Китай произвежда толкова, че се оказва, че е монопол почти, да не стане, че ние сме зависими от него, а не обратното. Освен това-бъркаш виждането на Китай за света-дали ще предпочетат страна и коя ще е няма да се води от симпатии, а от техни си геостратегически аргументи(например-дали ще могат да си приберат Тайван обратно-щото всичките дрънкате за Сибир, но Сибир не е спорна територия-Тайван е!)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 2 rate down comment 3
Stone_Kold
преди 10 години
http://***.youtube.com/watch?v=Lkk0X99WSgo
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 8 rate down comment 6
Ironhorse
преди 10 години
Ако има санкции, най-накрая ще имаме свободен енергиен пазар, и е падне политическата ни зависимост от диктатора ***. Бизнес може да се прави само в свободна страна с изградена демокрация.В България заради продажни политици, заробващи ни с Кремъл, няма реална свобода и демокрация.Сега задължително купуваме всякакви енергоносители от Русия, защото имаме корумпирани политициНикога няма да дойде голям инвеститор, докато не изградим енергийна независимост.Отделно другарете крадат всеки и всичко чрез сметките за ток и парно.А до въпроса ти какво изнася като храни Русия, виж сайта на ФАО.Русия е нетен вносител !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 9 rate down comment 6
Ironhorse
преди 10 години
Влез в сайта на ФАО и виж че любимата ти матушка рус купува храни !!!Аз не бих разчитал толкова на Китай. Всеизветен е случая, когато двама преговарящи за АЕЦ в Китай, същия като Белене, са извикани спешно от преговорите в Москва, разстреляни, и са пратени нови преговарящи, които свалят цената от 10 на 6 милиарда евра, ама се багаж (подстанция, електропровод и т.н.)Второ, Китай е силен защото продава на ЕС и САЩ.Отговори си сам, кой е по-важен за Китай: Русия или ЕС и САЩ ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 3 rate down comment 8
kalendar
преди 10 години
не знам за какво са ми нацвъкали пак минуси за по малко от 3 мин:) постнал съм статистики-и от допитванията в нета(трябва да се знае, че допитването в нета засяга основно млади хора, т.е. реално положението в обществото е, че повече от 70% искат да се признае референдума в Крим). Ако на някой смята, че анкетата на вестник сега е манипулирана-моля, да даде ако не доказателства, то поне аргументи
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 8 rate down comment 9
kalendar
преди 10 години
ама кое те прави капиталист-мислех, че капиталистите си гледат собственият интерес? къде е интереса на БГ-да има санкции или да няма санкции? Аман от промити мозъци. А руснаците(оня ден тук се постваха статистики) си произвеждат зърно(голяма част от Европа се храни с това зърно-руското и украинското) и внасят вафли...та правилната позиция е-ще питам руснаците могат ли да не ядат вафли. И отговора е ясен-могат! А Путин няма да завърти кранчето, ама да не си намери нови пазари-като например Китай и Индия:http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_oil_importsа със 70% одобрение не вярвам някой да го свали скоро
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 5 rate down comment 7
Stone_Kold
преди 10 години
руснаците не са разлигавени консуматори и мозъците не са им промити до степен да не знаят кой е Путин....няма как руснаците да ядат корени при положение 4е Китай е съсед...да не би берлин или лондон или сащ да са развъдник за храни и да снабдяват Русия с храна?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 0 rate down comment 4
kalendar
преди 10 години
с което искам да кажа-очевидно хората мислят, че трябва да се признае референдума и надали някой му се иска(освен крайните ултраси) да понася негативи заради американските интереси , които ни водят към санкции
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 0 rate down comment 4
kalendar
преди 10 години
хахаха:) то е показателно какви хора са на това мнение-хора, които по принцип в тоя форум са на противоположни позиции застават на една в това отношение. Мога да давам редица примери.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още