„Подкрепих идеята за въвеждане на данък за пустеещите земи, защото мотивите за това имат смисъл – да намалее неизползваната земя, чиито дял не е никак малък. Земеделската земя е национално богатства и тя трябва да се използва по предназначение, отговорността за което е на собствениците”, заяви в ефира на телевизия Bulgaria On Air председателят на Асоциацията на собствениците на земеделски земи Борислав Петков.
"Всички имаме нужда от закон за комасацията въпреки всякакви мнения на политици", добави той.
По думите му диалогът на кръглата маса е бил много конструктивен и "го е направил щастлив", защото за първи път е чул за поет ангажимент от страна на министър за съставянето на работна група, която да изработи закон за комасацията.
„Като държава, която изкарва на преден план земеделието като приоритетен отрасъл, не можем да си позволим да не използваме потенциала на ресурсите, които имаме”, добави той.
„Данъкът задължително трябва да е на местно ниво, за да могат да бъдат идентифицирани субектите и да бъдат подтикнати към действия, били те обработване на земята, даване под аренда или продажба. Освен това не е задължително да говорим за данък, мярката може да бъде въведена под формата на стимул, това ще се реши в хода на дебата. Защото целта е една и тя е да се стимулират собствениците да обработват земята”, подчерта председателят на асоциацията.
„Затова ще помогне и комасацията. Тя ще изкара наяве всички собственици - да заявят своите намерения и да поемат отговорността за своята земя. Не казвам, че законът ще бъде най-добрият, но комасацията трябва да започне от някъде, да бъде зададена някаква рамка".
"Пътят към ефективно земеделие минава през комасация, изграждане на инфраструктура и напоителни системи. Освен това практиката в останалите страни показва, че комасацията облагодетелства малките земеделци”, заключи още Петков.


Дете и баща му пострадаха при падане от атракционна люлка
Варна отбеляза 100-годишнината на Международния музикален фестивал „Варненско лято“
Условията за туризъм в планините са добри
Един варненски район остава без вода днес
Франция регистрира около 1000 допълнителни смъртни случая от жегите
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Стармър напуска „Даунинг стрийт“ без ясна политическа идентичност
Ford наема отново инженери, тъй като AI не се справя с качеството
Историята се повтаря в Америка, част 4
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Тръмп на война с петролните гиганти
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Редом до Левски: Магнити с лика на Тодор Живков се продават за 1 евро във Враца
Гуцанов: Това, което става във Варна, е върхът на айсберга
Фризьори съветват как да запазим цвета на косата си след боядисване
С 13 евро е по-скъпо пътуването ни до морето с автомобил


преди 12 години Ще стимулира продажбата им!А то това си е целта! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Да осъществят комасацията и хидромелиорацията и само така ще решат проблема с пустеещите земи, а не да мислят само как да събират пари и произвеждат много популизъм. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Данъците могат да стимулират нещо само в болните маймунски глави, освен лапането на местната под-система разбира се - там всичко което мине /прибере чрез закон/ си остава за тях след плащане към печатарите!Но понеже нежните субективни самообичащи се маймуни, са лишени както от критичност, така и от акъл постоянно искат -> чрез искането ги обуват винаги! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години До кога ще търпим тези "КАЛИНКИ" и кога ще им сложим данък "пустеещи мозъци" , вместо да влизаме в обяснителни режими? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години В посочения никой не иска да я арендува, понеже е неизгодно.Отделно на това тя не носи доход на собственика, той има само права над нея. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Не става за аренда. Малко е и е далеч. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Както винаги-пак се залага на най-скъпото и бързодействащо успокоително, което лекарите предписват на пациентите, като не е изгодно да се търсят първоизточниците и причините за болестта пустеещи земи. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Чакай сега. Има земи, за които е невъзможно поне на този етап да се обработват. Рушащите се сгради са опасни. Не могат да се слагат под общ знаменател двете неща. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Освен изброените от теб варианти има възможност и да дадеш под аренда земята... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Дори 1 лев да е данъка много хора ще ги заболи и ще се замислят има ли възможност да не плащат. Виж само колко хора пътуват гратис, защото не искат да си купят билет от 1 лев за градския транспорт. отговор Сигнализирай за неуместен коментар